Estetik ve sağlıklı diş eti
Estetik ve sağlıklı diş eti

Ağız içi estetik diş etinde başlar. Sağlıklı ve estetik diş eti açık pembe renklidir. Dokusu sıkıdır. Dişin kök ile birleşim yerinin üzerinden kökü örter. Dişlerin birbirine bakan ara yüzeylerini papil dediğimiz üçgen diş eti kaplar. Diş etinin hemen altında sağlıklı kemik dokusu bulunur. Kemik ile diş kökü arasında minik bağlantı lifleri vardır. Başka bir deyişle bu lifler kökü kemiğe bağlar.

Açık pembe renkli yapışık diş etini bir çizgi ile ayrılır gibi kırmızı ve hareketli alveoler mukoza yani yanak ve dudak dokusu benzeri bir diş eti takip eder. Bu diş eti çok hareketlidir. Dişlerin ve implantların etrafında olmasını istemeyiz. Çünkü yanak ve dudak hareketleri ile yerinden oynar ve bakterilerin diş eti ile diş arasından kemiğe doğru girmelerini kolaylaştırır. Buraya giren bakteriler diş eti hastalığı (periodontitis) ve implant çevresi diş eti hastalığına (peri-implantitis) neden olur.

Gülüş sırasında diş etlerinin çok fazla görülmesi yani diş eti gülüşü (gummy smile) istediğimiz estetik bir görüntü değildir. Diş eti sağlıklı, açık pembe renkli olsa da gülüş sırasında çok ortada olmamalıdır. Bu görüntü dişin boyutuna göre, dişin görünen boyunun arttırılması ile ortadan kaldırılabileceği gibi fazla alveoler mukozanın kesilip uzaklaştırılması cerrahi yöntemleri ile de giderilebilir. Alveoler mukozanın kısaltılmasının yanı sıra botox da bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Elbette ki botox etkinliği belirli süre için geçerlidir. Uzun süreli ve kalıcı etki için cerrahi yöntem uygun olacaktır.


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!