Her yıl dış görünümünü geliştirmek isteyen binlerce insan burun ameliyatı olmak için doktorlara başvuruyor.Bu insanların bir kısmı doğuştan sahip oldukları burun yapısını beğenmiyor, bir kısmı buruna alınan bir darbe sonucu oluşan eğrilik veya çarpıklıktan şikayetçi ve bu şikayetlere sıklıkla burun tıkanıklığı da eşlik ediyor. Tüm bunların sonucunda estetik burun ameliyatı ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat olarak karşımıza çıkıyor.

Burun yüzün tam ortasında bulunan ve gözler , kaşlar,ağız ve çene gibi yüzün diğer parçalarıyla görsel olarak etkileşim içinde olan bir yapı.Bana göre yüz güzelliğini en fazla etkileyen faktör burun şekli.İnsan ilişkilerinde yüz yüze olduğumuz düşünüldüğünde , yüzün diğer parçalarıyla ve kendi içinde oranlı ve uyumlu olan bir burun yüz güzelliği için vazgeçilmezdir.Burun aynı zamanda nefes alma,koku alma,havanın nemlendirilmesi,ısıtılmasını ve sesimizi bize özgü olmasını sağlar. Kısacası burun yüz güzelliğinin vazgeçilmez bir öğesi olduğu gibi aynı zamanda insan sağlığı açısından da çok önemli görevleri olan bir organdır.

Yapı olarak kötü olan burunun fonksiyonları da kötüdür.Yani burnu eğik veya çarpık olan , veya yan duvarları içe çökük sıkılmış gibi olan, iç kemiğinde eğrilik olan bir hasta nefes alamaz ve burun tıkanıklığı gelişir.Bu hastalarda burnun hem içi hem dışı birarada düzeltilmediği taktirde ne fonksiyonda iyileşme olur ne de estetik görünümde.Günümüzde burnun içi ve dışını bir bütün olarak ele almaktayız. Bunun sonucu olarak nefes almayı engelleyen burun kemiği eğriliği estetik burun ameliyatından önce değerlendirilmeli ve eğrilik varlığında mutlaka aynı ameliyatta düzeltilmelidir. Bu bozukluğun giderilmesi sadece fonksiyon açısından değil estetik açıdan da çok önemlidir.

Ameliyatın amacı….

Burundaki şekil bozuklukları yüzünüzün kendi içindeki ahengini bozarak dış görünümünüzü etkiler, burun tıkanıklığına neden olarak sağlığınızı bozar ve tüm bunların sonucu olarak psikolojinizi, insan ilişkilerindeki özgüveninizi etkileyebilir.İşte estetik burun ameliyatları tüm bu problemleri çözmek amacıyla yapılır.Yani estetik burun ameliyatı ile yüzünüzün diğer parçaları (gözler ,kaşlar,ağız ve çene) ile uyumlu ve doğal görünümlü bir burun oluşturmaya çalışırken burun tıkanıklığı oluşturan nedenleri de aynı anda tedavi edebiliyoruz.

Estetik burun ameliyatı ile neler yapılabilir….?

Estetik burun ameliyatı ile burun kemerli ise bu kemeri alabiliyor, burun ucu düşüklüğü varsa burun ucunu kaldırabiliyor, burun ucu çok kalkıksa normal konuma getirebiliyor, burun kökü gerideyse burun kökü ile alın arasındaki bölge doldurularak normalden kısa görünen burunu uzatabiliyor ve gözlerin birbirinden ayrık görümünü düzeltebiliyoruz .Burun ile üst dudak arası mesafe uzunsa kısaltabiliyor, kısaysa uzatabiliyoruz.Eğri burunları orta hatta alabiliyoruz.Burun delikleri ve kanatlarını küçültebilyoruz. Burun ucu top gibi ve kalın görünümlüyse inceltebiliyor yada sıkılmış gibiyse genişletebilyoruz.Ameliyat öncesinde hastanın bu değişikliklerden hangisine ne kadar ihtiyaç duyduğunu planlayarak ,ameliyata ne yapılması gerektiğini bilerek giriyoruz.

Eğer burun şeklinizi beğenmiyorsanız ve geliştirmek istiyorsanız, burun tıkanıklığına neden olan kemikli bir burnunuz varsa, aynaya baktığınızda burnunuzun ucu sırtı ve ortası arasında uyumsuzluk olduğunu düşünüyorsanız estetik burun ameliyatı için adaysınız.Estetik burun ameliyatının görünümünüzü,kendinize olan güveninizi ve sağlığınızı nasıl geliştireceğini merak ediyorsanız bu ameliyatın nasıl yapıldığını ve beklentilerinizin neler olabileceğini bilmeniz gerekir.Bunun için mutlaka konusunda deneyimli bir Kulak Burun Boğaz veya Plastik Cerrahi uzmanına başvurmanız gerekir.

Başarılı bir estetik ameliyatın ilk şartı hasta ile doktoru arasında kurulan iletişimin sağlıklı olmasıdır.Doktor hastasının beklentilerini tam ve eksiksiz olarak anlamalı, hastasının beklentilerinin gerçekçiliğini onunla tartışmalı,hasta ise doktorunun yapabileceklerini yine tam ve eksiksiz olarak anlamalıdır.

Bu bölümde estetik burun ameliyatlarının öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrasında hastanın yaşayacakları, ameliyatın riskleri ,komplikasyonları ve başarılı bir burun ameliyatının ilk basamağı olan doktor seçimi ile ilgili bilgiler bulacaksınız.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!