Erken ergenlik sıklığı ne kadardır?

Erken ergenlik sıklığı ne kadardır?

ABD'de gözlemsel çalışmalarda, 7 yaşındaki kızların (beyaz) %10'ununda ergenliğinin başladığını saptanmıştır. Avrupa'da ise kızların yaklaşık %5'inde 8,5 yaşından önce meme büyümesine başladığı saptanmıştır. Danimarka’da, erken ergenlik sıklığı kızlarda %0,2 ve erkeklerde <%0,05 olduğu ileri sürülmüştür.  

Erken ergenlik çoğunlukla kızlarda görülmektedir. Erkeklerde ise erken ergenlik, kızlara göre daha az sıklıkta görülmektedir. Erken ergenliği olan kızlarda çoğunlukla bir neden bulunmamasına rağmen erkeklerde altta bir hastalık olma riski fazladır.

Çalışmalarda geçmiş yüzyıla kıyasla meme gelişiminin daha erken yaşlara kaydığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, ilk adet yaşı (menarş yaşı) nispeten değişmeden kalmıştır. Kızlarda erken ergenlik artışı, kısmen artan çocukluk çağı obezite oranlarına bağlı da olabileceği vurgulanmaktadır.

Bu makale 12 Temmuz 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

    1972 yılında Elazığ’da dünyaya geldim.İlkokul,ortaokul ve liseyi Türkiye’nin küçük ve şirin bir şehri olan Elazığ’da bitirdim.     1989 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne derece ile girerek 1995 yılında “Tıp Doktoru” ünvanını alıp,severek ve isteyerek seçtiğim mesleğime ilk adımımı attım.İlk görevimi 1997-1998 yılında 10. Zırhlı Tugay Baştabibi olarak Kırklareli Babaeski ‘de yaptım.      1998-2002 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D ‘da eğitimimi tamamlayarak 2002 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldum. Bu branşı seçmemdeki en büyük sebep; çocukları çok sevmem ve onların acı çekmelerine dayanamamdır.En büyük amacım ise,onların ifade edemedikleri sıkıntıları anlayıp,sağlıklı olarak yeniden hayata adapte olmalarını sağlamaktır.     2002-2004 yılları arasında Ardahan A ...

Etiketler
Ergenlikte
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Ankara - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube