Erkeklerde kısırlık (infertilite) nedenleri?
Erkeklerde kısırlık (infertilite) nedenleri?

Erkeklerde kısırlık (infertilite) nedenlerini 2 grupta toplayabilir.

Sperm Üretiminde Bozukluk :

Nedeni bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluklar (idiopatik oligoasthenoteratospermi-idiopatik OATs) doğal yolla gebelik elde edilmesini güçleştirir. Varikosel adını verdiğimiz testisin toplardamarında anormal gelişmeler, enfeksiyonlar, erkek çocuklarında doğum sırasında testisin kanal içine yerine inmeme problemleri, çevresel toksinler, genetik bozukluklar, ilaç kullanımı ve alkol sigara gibi alışkanlıklar sperm üretim bozukluklarına yol açarak erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir.

Sperm Kanallarına Ait Bozukluklar:

Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını sağlayan kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ve cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanma yaşanabilir. Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olarak kısırlığa yol açabilir.
Sigara içen ve düzensiz beslenen erkeklerde sigara kullanımının azaltılıp, dar iç çamaşırları kullanılmaması, uzun sure hareketsiz kalınmaması ve E vitamin kullanımı önerilir.
Daha çok kabul görülen erkeği tedavi etmek değil mevcut spermi en iyi şekilde kullanmak yönünde tedavi sürdürülür. Kadının genç ve yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu durumlarda en etkin tedavi mikroenjeksiyondur. Başarı %60-70 lere ulaşmaktadır.

Varikosel

Pampiniform pleksus adı verilen ve testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki genişlemelere varikosel olarak adlandırılır. Varikosel gözle görülebilir, elle hissedilebilir veya doppler ultrason incelemesi ile tespit edilebilir. Varikoseli problem olan erkeklerde kısırlık dışında en belirgin şikayet kronik kasık ağrısı ve baskı hissidir.

Varikoselin kısırlığa nasıl sebep olduğuna dair tam bir görüş birliği yoktur. Varikoseli olan erkeklerin menilerinde stres paterni adı verilen sperm morfoloji ve hareket bozukluğu görüldüğü söylenmiş olsa da benzer bozuklukların varikoseli olmayan erkeklerde de görülmüş olması bu tezi çürütmektedir.

Varikoselin tedavisi cerrahidir. Spermatik ven ligasyonu adı verilen operasyonla variköz genişleme gösteren damarlar mikro cerrahi ile bağlanır. Operasyon sonrası tekrarlayan varikosellerde ise ikinci bir cerrahinin hastanın yakınmaları olmadıkça gerekli görülmemektedir.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!