Her 6 saniyede 1 kişinin ölümünden sorumlu olan ve 11 kişide 1 gibi yüksek görünme oranına sahip olan “Diyabet”, endokrin kliniklerinin ana uzmanlık alanlarından biridir. Uyguladıkları güncel tedavi yöntemleri ve bilinçli bir beslenme – egzersiz programı sayesinde, diyabetin hayatı tehlikeye atan bir hastalık olmaktan çıktığını ve kontrol altına alınmaktadır. “Ailenizde, çevrenizde diyabet hastası varsa, endişelenmeyin. Günümüzde uygulanan güncel tedaviler sayesinde kan şekeri kontrolü artık çok daha başarılı bir şekilde sağlanmaktadır.

İnsülin enjeksiyonu sayısını asgariye indiriyoruz

Diyabet ve kilo sorunu yaşayan hastalar için ise şöyle konuştu: “Güncel gelişmeler sayesinde kilo sorunu, kalp hastalığı, böbrek rahatsızlığı gibi şikâyetleri olan şeker hastalarında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle diyabetik, kilolu ve obez hastaların tedavi ile çok rahat kilo verdiklerini görüyoruz. İnsülin kullanan birçok hastamız ya insülini tamamen bırakıyor ya da günlük yapılan enjeksiyon sayısını asgariye indirmekteyiz.

Erken dönemde tedavi önemli

Koroner Kalp Hastası ya da by pass olmuş hastaların kalp krizi geçirme riskini uyguladıkları tedavilerle minimuma indirip,böbrekleri bozulan hastaların erken dönemde tedaviye alınmaları durumunda, bu hastaların diyalize girmelerinin önüne geçilmektedir.

Alternatif tedavilere dikkat

Vitaminler, mineraller, şifalı otlar veya baharatlarla yapılan diyet takviyesinin, diyabeti ya da altta yatan bilinmeyen nedenleri ortadan kaldırdığına dair net bir kanıt yoktur diyerek, bu hastaların mutlaka bir endokrin ve metabolizma hastalıkları uzmanı tarafından takip edilmeleri gerekmektedir.


Samsun Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!