Diş hekimlerine hitaben.....
Diş hekimlerine hitaben.....

Meslekler ya sanat kökenlidir ya da bilim. Sanatçılar estetik için uğraşır. Onların fonksiyon kaygıları yoktur. İçimizde güzel duygular uyandıran Venüs heykelinin bir bardak su getirmesini kimse beklemez. Bilim adamlarıysa bizim hoşumuza gidip gitmemesiyle ilgilenmeksizin sadece gerçeği bulmakla meşguldür. Sonra da bulduklarını insanlık yararına fonksiyonel hale getirmeye çalışırlar. estetik pek dertleri değildir, kansere bulunan ilaç çocuk kakası renginde olsa kim itiraz eder?

İşte diş hekimliği denen bu eşi benzeri olmayan meslek, sanatla bilimi buluşturur. Diş hekimi hem sanatçı hem bilim adamıdır. Bir yandan çiğneyen bir yandan da güzel görünen dişler yapmak zorundadır. Fonasyon da cabası. Diş hekimi sorunların üzerine gider. Diyelim ki bir cihazın düğmesi kırıldı, kulpu koptu vs. diğerleri servise haber verip söylene söylene beklerken o çoktan akriliği karıştırmaya başlamıştır. bir şeyleri eğer büker, oradan alır buraya takar ve problemi mutlaka halleder.

Diş hekimi sihirbazdır. Önce dişleri teker teker yok eder sonra öyle bir illüzyon yapar ki sanki hepsi pırıl pırıl yerinde duruyormuş gibi görünür. Diş hekimi çılgınca bir azme sahiptir. Yer yüzünde başka kim minicik eğeler, kanlı tükürüklü daracık ortamda direkt görmeden el yordamıyla en arka dişin saç teli kadar ince kanallarına girmeye çalışır? Diş hekimi; maceraperesttir, kıymetli taşlar bulma heyecanıyla en derin ceplerde dişlerin en gizli saklı köşelerindeki taşları keşfeder ve onları itinayla toplar. Diş hekimi dayanıklıdır. Ayakta ve sağa eğilmiş vaziyette saatlerce durabilir. Diş hekimi mühendistir, köprüler kurar, ekskavatörle kazar, ankraj alır. Diş hekimi dil uzmanıdır. Ağzı kocaman açık pamuklarla doluyken konuşmaya çalışanların ne dediğini bir tek o anlar. Diş hekimi falcıdır, dişlerinize şöyle bir bakıp yaşınızı, hangi tarafla çiğneme alışkanlığına sahip olduğunuzu ve hatta geceleri dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınızı söyler.

Diş hekimi ince ve hassas bir ruha sahiptir, nerede birinin dişi ağrısa onun yüreği burkulur. Elleri kanatlanır uçmak ister o dişe konmak ister. Diş hekimi psikologdur, herkes ondan korkar ve o herkesin güvenini kazanmak zorundadır. Dişlerden önce ruhlara dokunur, bacağını kaybedip bacak protezi takanlar koşamayacaklarını, göz protezini takanlar göremeyeceklerini bilirler. Ama onun hastaları nedense total protezi takıldığı gün Türk filmlerindeki kötü adamlar gibi koca bir butu ısıra kopara yiyeceğine inanan olağandışı kişilerdir. Diş hekimi dosttur, sırdaştır. Kaynanalar gelinlerini, memurlar amirlerini, çiçeği burnundalar sevgililerini hiç çekinmeden ona anlatıp akıl sorarlar. Diş hekimi ıssız adaya düşse isteyeceği 3 şey vardır, ayna, sond, presel ve son olarak diş hekimi sevgi dolu bir yüreğe sahiptir. Çünkü bu saydıklarımı başarmak ancak sevgi dolu bir yürekle mümkündür...


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!