DİRSEK AĞRISI

Dirsek ağrısının en sık görülen nedenleri şunlardır:

Tendinit ve bursitler

Tenisçi dirseği

Yumuşak doku zedelenmeleri

Sinir sıkışması sendromları

Boyun ve omuzdan yansıyan ağrılar

İltihaplı romatizmal hastalıklar

Kireçlenme

Tenisçi Dirseği Nedir?

El bileğinin aşırı zorlanmasına bağlı kolun sırtındaki kasların dirsekte kemiğe yapışma yerinde kısmi küçük yırtılmalarına bağlı iltihap ve ödem gelişmesiyle karakterize bir rahatsızlıktır. Tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isim verilmiştir.

Belirtileri, bir şey taşımakla ve kaldırmakla dirsekte şiddetli ağrı, etkilenen taraf elde güçsüzlüktür.

Muayene ve ultrasonografi ile birlikte teşhis konur.

Tedavisinde erken dönemde, buz kompres, bantlama ve bandajlama, istirahat, iltihap giderici ilaç, dirseğe kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. İltihap ve ağrı azaldıktan sonra ESWT şok dalga tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz programına başlanır.

Kronikleşmiş tenisçi dirseği; uygulanan tüm tedavilere rağmen dirsek ağrısı 3-6 ay boyunca geçmiyorsa buna kronik tenisçi dirseği denir. Böyle bir durumda öncelikle teşhis tekrar gözden geçirilmelidir. Ağrının kaynağı tenisçi dirseği değil de sinir sıkışması olma ihitimaline karşı EMG çekilebilir. Boyun fıtığı şüphesi varsa boyun MR ı çekilmelidir. Teşhiste sıkıntı yok ise, kronik tenisçi dirseği tedavisine geçilir. Bu durumda uygulanan tedavilerden bazıları şunlardır: Dirseğe PRP enjeksiyonu, tendona ultrasonografi eşliğinde kuru iğneleme tedavisi, manueal terapi, lazer tedavisi.

Kliniğimizde dirsek ağrısı olan hastalarımız ayrıntılı bir fizik muayene ve ultrasonografi ile değerlendiriyoruz. Kesin teşhis konduktan sonra ameliyat dışında gerekli olan tüm tedavileri uygulayabiliyoruz.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon


İstanbul Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!