Dermabrazyon..
Dermabrazyon..

Dermabrazyon tedavisi nedir?

Dermabrazyon tedavisi, kontrollü olarak derinin üst tabakasının zımparalanması veya aşındırılması işlemidir. Bu yöntem ile deri yüzeyindeki düzensiz olan girinti ve çıkıntıların kenarları yuvarlatılarak daha düzgün bir yüzey elde edilir.

Dermabrazyon tedavisi her tür yara izi için uygulanabilir mi?

Bu tedavi yüzün ihtiyaç duyulan kısmına veya tamamına da uygulanabilir. Daha derin izler ile karşılanırsa, cerrahi yol ile bunlar da pürüzsüzleştirilir.

Dermabrazyon başka uygulamalar ile kombine edilebilir mi?

Uygulanan tedaviye ek olarak kimyasal deri soyma (peel) işlemi de eklenebilir. Aralarındaki fark; kimyasal uygulama daha yüzeysel kırışıklıkların giderilmesinde uygulanırken, dermabrazyon daha derin girintiler için uygulanır.

Dermabrazyon tedavi sonucunda beklenti ne olmalıdır?

Tedavi sonunda cildin görüntüsü güzelleşip pürüzsüzleşecek ve kişinin güveni artar. Ancak yapılan tedavi ile tüm izler kaybolmayabilir. Unutmamak gerekir ki, deri yaşlanmaya da devam eder. Bu nedenle beklentiler doktor ile en ince ayrıntıya kadar konuşulmalı.

Dermabrazyon tedavisi için kimler aday?

Tedavi uygulaması her kadın ve erkek yaş grubuna yapılabilir. Ancak ileri yaşlarda olan kişilerde derinin iyileşme süresi uzayacaktır. Hastada aktif durumda akne varsa enfeksiyonun yayılabilme tehlikesi nedeniyle tedavi ertelenmesinde fayda vardır. Yanıklı olan veya radyasyon uygulanmış deri alanlarında uygulama yüksek risk taşıyabilir

Dermabrazyon tedavisinin yan etkileri nedir?

Tedavi tecrübeli bir uzman tarafından uygulandığında güvenli bir metottur. En sık olumsuzluk, deride oluşan lekelenmelerdir. Bazı hastalarda lekelenme renk koyulaşması şeklinde olabilirken, bazı hastalarda ise daha açık renk alanları oluşabilir. Tedavi sonrası ufak beyaz sivilcelenmeler oluşabilir. Bunların bir kısmı zaman içinde kendiliğinden kaybolur.

Dermabrazyon tedavi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Tedaviye başlanmadan birkaç gün öncesinde aspirin veya diğer kan pıhtılaşmasını veya kanamayı etkileyen ilaçlar bırakılmalı. Sigara içen hastalar uygulama yapılmadan 1-2 hafta öncesinden sigarayı azaltması ya da bırakması tavsiye edilir.

Dermabrazyon tedavisinde anestezi uygulanır mı?

Hastanın cildi eğer hassas ise anestetik krem kullanılması ya da lokal anestezi uygulanabilir. Dermabrazyon tedavisinin yapılacağı alanın genişliğine göre de anesteziye karar verilir.

Dermabrazyon tedavisine kadar sürer?

Tedavi ve uygulama alanın genişliğine göre değişkenlik gösterse de 1-1,5 saat kadar sürebilir.

Dermabrazyon tedavi sonrası neler beklenmeli?

Yapılan tedavi sonrasında cüldün hassasiyet durumuna göre ödem oluşabilir. Özelikle sert gıdalar çiğnenirken hafif bir ağrı duyulabilir. Uygulama yapıldıktan sonra cilt kabuklanabilir, bu sebepten dolayı erkek hastalara birkaç gün tıraş olmaması tavsiye edilir.

Dermabrazyon tedavi sonrasında cilt ne zaman normale döner?

Tedavi sonunda yeni cilt hassas, ödemli ve hafif bir pembe renkte olacaktır. Bu durum birkaç hafta devam edebilir. Derinin tamamıyle normal renge dönmesi 6-12 ay bulabilir. Bu sebepten dolayı direk güneş ışınından korunması tavsiye edilir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!