Dental İmplantlar ve uygulamaları

Dental İmplantlar ve uygulamaları

Dental implantlar, çeşitli biyolojik uyumlu materyallerden yapılmış suni köklerdir. 

Değişik formlarda olabileceği gibi günümüzde genellikle bir vidaya benzeyen implantlar kullanılmaktadır. 

Lokal anestezi altında cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilirler. Operasyon sonrası çoğu zaman dişçekiminden farklı değildir.

İmplantlar doğal diş lerden farklı olarak, çene kemiğine direkt olarak birleşirler. Çene kemiğinin implantı kabul edip sarması gerekir. Bu süreci olumsuz etkilememek için implantlar üzerine protezler, uygulananimplant çeşidine göre değişmekle beraber 4 - 6 hafta sonra takılır. Bu geçiş döneminde estetik amaçlı / çiğneme fonksiyonunda geri planda kalan geçici protezler takılabilir.

İmplantlar hemen çekim sonrasında uygulanabildiği gibi, çok eskiden çekilmiş diş boşluklarına da uygulanabilir.

İmplantın yerleştirileceği bölgede yeterli kemik miktarı olmasa bile çeşitli yöntemlerle uygun zemin yaratılabilir.

İmplant tedavisi 18 yaşının üzerinde, ağız hijyenine dikkat eden, aşırı sigara kullanmayan, kemik hastalığı olmayan, kontrolsüz sistemik bir hastalığı olmayan tüm bireylerde uygulanabilir. Radyoterapi, kemoterapi, uzun süreli kortizon tedavisi gibi tedaviler gören hastalarda yapılamaz.

Bugüne kadar yapılan, literatüre giren klinik çalışmalarda başarı oranı % 95-100 dür.

İmplant, ağız hijyenine dikkat edilirse ömür boyu kullanılabilir.


İmplant aşağıdaki durumlarda yapılabilir:

1- Komşu diş lerin sağlıklı olduğu tek diş eksikliklerinde 

İmplantBu hastalar tek bir diş in restorasyonu için en az komşu iki diş i feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu diş leri kurtardığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

2- Birden fazla diş eksikliklerinde

Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam diş lerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

3- Hareketli protezlerin tutuculuğunun yetersiz olduğu durumlarda

Bu durumlarda implant üstü hareketli / implant üstü sabit olarak 2 çeşit uygulama tercih edilebilir.

a) Alt çenede tamamen diş lerini kaybedip protez taşıyan hastalar: 

Bu hastalar protez yeterli tutuculuk sağlayamadığı için hareket etmektedir. Bunun sonucu olarak da sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenede tamamen diş lerini kaybedip protez taşıyan hastalar:

Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir. İmplant yardımıyla bu sıkıntı ortadan kaldırılabilir.

4- Eski protezlerin yerine

Hareketli protez veya hijyenik olmayan köprü protezlerin yerine implant tercih edilebilir. 

Avantajları:

- Eksik diş bölgesindeki tüm çevre dokuları doğala en yakın şekilde korur;

Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda fizyolojik olarak oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir. Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemlerin çıkması kaçınılmaz olur. İmplantlar uygulandığında, kökleri taklit ettiği için bu tür doku kayıpları minimum olur.

- Sabit olduğu için kullanımı rahattır

- Dişsiz ağızlarda kullanılan hareketli protezleri sabitleştirir 

- Uygulaması kolaydır

- Estetiktir

Dezavantajları:

- Ağız içi temizliğine özen gösterilmelidir

- Diğer tedavilere göre pahalıdır

İmplant uygulamalar ile doğala en yakın diş lere kavuşabilirsiniz.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Dt. Gürkan METİN, lisans öncesi öğreniminin ardından Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1998 yılında tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır. 1998-2000 yılları arasında Ankara’da görev yapmış olan Dr. Dt. Gürkan METİN, 2001-2007 yılları arasında İzmir - Bornova’da ortağı da olduğu özel bir poliklinikte görev yapmıştır.

2008 yılında İzmir - Bornova’da kendi özel kliniğini açmış olan Dr. Dt. Gürkan METİN, 2014 yılında muayenehanesini Alsancak’a taşımış olup halen burada Ağız ve Diş Sağlığı alanında başarılı tedavilerine devam etmektedir.

Dt. Gürkan Metin
Dt. Gürkan Metin
İzmir - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube