Daha uzun ve kaliteli yaşamın sırrı damar sağlığını tehdit eden damar sertliğinden korunmaktır

Daha uzun ve kaliteli yaşamın sırrı damar sağlığını tehdit eden damar sertliğinden korunmaktır

Bir sabah kalktığınızda bir yakınınızın veya yakından tanımadığınız ama dışarıdan gayet sağlıklı görünün birinin ölüm haberini aldığınızda aklınıza gelen ilk soru “neden”’dir. O kadar sağlıklı görünen bir kişinin ölümüne yol açan süreç acaba nedir? 

Bu sorunun cevabı sıklıkla ateroskleroz denen damar sertliğidir. Damar sertliği doğduğumuz an başlayan ve ölüme kadar devam eden bir süreçtir. Bu süreçten tüm atardamarlar nasibini alır ve hangi organın damarı tıkanırsa, o organa ait hastalık ortaya çıkar. Kalp damarı tıkanırsa kalp krizi, beyin damarları tıkanırsa felç, bacak damarları tıkanırsa gangren riski ortaya çıkar. Ve bu hastalıklar ortaya çıkana kadar kişi tamamen sağlıklı görünebilir. Bu nedenle hayatımızın ilk yıllarından itibaren vücudumuza iyi bakmamız ve bu sessiz tehditi uzakta tutmamız için yapmamız gerekenler var:

• Sigaradan uzak durun: Her çeşit sigara içimi kalp-damar hastalığı için kaçınılmaz bir risk faktörüdür. Pasif içicilik de öyledir.

• Sağlıklı beslenin: Genel olarak kepekli ürünler, meyve-sebze ve balık tercih edilmelidir. Doymuş yağların yerini doymamış yağ asitleri almalı, trans yağlardan kaçınılmalıdır. Mümkünse işlenmiş gıdalar alınmamalı günlük tuz miktarı 3 gramın altında olmalıdır. Günlük lifli yiyecekler 30-45 gram alınmalı, meyve-sebze 200 gram ve haftada en az iki defa balık yenmelidir. Alkollü içeceklerin tüketimi kısıtlanmalı erkeklerde iki, kadınlarda bir bardağı geçmemelidir.

• Aktif olun: Sağlıklı yetişkinler haftada 2.5 – 5 saat veya günlük 30 – 60 dakika orta şiddetli fiziksel aktiviteyi hayat tarzı haline getirmelidir. Günde en az 500 kalori yakmak idealdir.

• Beden ağırlığınıza dikkat edin: Kilo verme, kan basıncı ve kan yağları üzerinde ve koroner kalp hastalığını azaltıcı etkiye sahiptir. Kilo fazlalığı olan ve obezlerin mutlaka kilo vermesi gereklidir. Bel çevresi kadınlarda 80 – 88 santim, erkeklerde 94-102 santim ise daha fazla kilo alınmamalıdır. Hem kilo alma hem de obezite kalp hastalığından ölüm riskini artırır.

• Kan basıncına dikkat edin: Kan basıncı yüksekliği tüm hastalar için yaşam riskli bir seyir takip eder. Hedef kan basıncı 140/90 mm Hg’nin altında olmalıdır. Yüksek kan basıncı olan hastalar, fizik aktivitelerini artırmalı, kilolarını azaltmalı, alkol ve tuz alımını kısıtlamalı, meyve-sebze ve az yağlı süt ürünleri tüketmelidir.

• Kolesterol tehlikesi: Hedef kan yağı LDL kolestroldür. Ayrıca HDL kolestrolü düşük ve trigliseridleri yüksek olanlar riskli birey sınıfına girer.

• Diyabete dikkat edin: Diyabeti olanlar, diyabeti olmayanlara göre kadınlarda 5, erkeklerde 3 kat daha risklidir. Kalp damar hastalıklarından korunmak için diyabetli hastalar kan şekerlerini normal ölçülerde tutmalı, HbA1c değerini yüzde 7’nin altında olmasına dikkat etmelidir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Murat Aksoy Kalp Damar Cerrahisi

Yazar toplam 8 makale yazdı.

Etiketler
Damar sertliği
Prof. Dr. Murat Aksoy
Prof. Dr. Murat Aksoy
İstanbul - Kalp Damar Cerrahisi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube