Covid-19 ve böbrek

Covid-19 ve böbrek

Akut böbrek hasarı ve COVID-19

Yeni kapsamlı bir rapor, COVID-19 ile hastaneye kaldırılan kişilerin ciddi hastalık, diyalize ve hatta ölüme yol açabilecek ciddi akut böbrek hasarı riski altında olduğunu göstermiştir. Çalışma, 11 Mart ve 26 Nisan tarihleri ​​arasında hastaneye kaldırılan COVID-19 hastalarının, 2019'da aynı dönemde akut böbrek hasarı gelişen COVID olmayan hastalara kıyasla akut böbrek hasarı gelişme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu buldu (oranlar sırasıyla% 56.9'a karşı% 25.1). Akut böbrek hasarı, COVID-19 enfeksiyon şiddetinin bir belirteci gibi görünmektedir ve bu hastalar için ölüm oranı daha yüksektir.

Akut böbrek hasarına katkıda bulunduğu düşünülen COVID-19 ile ilgili çeşitli etkiler arasında, şokla birlikte böbrekte hücresel hasarlanma (akut tübüler nekroz), mikro düzeyde iltihaplanma, artmış kan pıhtılaşması ve böbreğin olası doğrudan enfeksiyonu bulunur. İyileşen COVID-19 ile ilişkili akut böbrek hasarı olan hastaların çoğu, hastaneden taburcu olduktan sonra da düşük böbrek fonksiyonuna sahip olmaya devam ediyor.

Böbrek hastaları COVID-19 a yakalanma konusunda daha fazla risk altında mı?

Böbrek hastalığı ve diğer ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, daha şiddetli hastalık için daha yüksek risk altındadır.

Diyaliz hastalarının bağışıklık sistemleri zayıflayabilir ve bu da enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırabilir. Ancak böbrek hastalarının düzenli olarak planlanan diyaliz tedavilerine devam etmeleri ve sağlık ekiplerinin önerdiği şekilde gerekli önlemleri almaları gerektiğini bilmek önemlidir.

Böbrek nakli olan kişilerin, vücudun nakil böbreği reddetmemesi için gereken ilaçları (ayrıca bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar olarak da bilinir) almaları gerekir. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini daha az aktif tutarak çalışır ve bu da enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırabilir. Bu ilaçları almaya devam etmek önemlidir. Elleri yıkamak, iyi hijyeni sağlamak ve sağlık ekibinin önerilerini takip etmek de önemlidir

Böbrek hastalığı olan birinin alması gereken özel önlemler var mı?

Yaşlı yetişkinler ve böbrek hastalığı veya diğer ciddi kronik tıbbi sorunları olan kişiler, daha ciddi COVID-19 hastalığı için daha yüksek risk altında görünmektedir. COVID-19'dan çok hasta olma riskiniz daha yüksekse şunları yapmalısınız:

Kendinizle başkaları arasında boşluk bırakmak için günlük önlemler alın

Halka açık bir yere çıktığınızda, hasta olanlardan uzak durun, yakın teması sınırlayın

Ellerinizi sık sık yıkayın

Mümkün olduğunca kalabalıktan kaçının

Bölgenizdeki bir salgın sırasında mümkün olduğunca evde kalın.

Lütfen diyalizdeyseniz tedavilerinizi kaçırmamanız gerektiğini unutmayın. Kendinizi hasta hissederseniz veya herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa kliniğinizle iletişime geçin.

Böbrek nakli geçirdiyseniz, vücudun nakli reddetmesini önleyici ilaçlarınızı almaya devam etmeniz, iyi hijyen sağlamanız ve sağlık ekibinizin tavsiyelerine uymanız önemlidir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa sağlık ekibinizle iletişime geçin

Böbreklere zarar verebilecek otoimmün hastalıkları olan hastalar ve böbrek

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durumdur, bağışıklık sistemi hastalıkları olarak da adlandırılırlar.

Otoimmün hastalığı olan kişilere, sağlık uzmanları tarafından bazı immünosüpresif ilaçlar reçete edilebilir (hastalığa ve diğer faktörlere bağlı olarak). Bu ilaçlar bağışıklık sistemini daha az aktif tutarak çalışır ve bu da vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırabilir.

COVID-19 riskini azaltmak için öneriler:

herhangi bir ilacı reçeteli olarak almaya devam edin

ellerinizi yıkayın

iyi hijyen sağlayın

sağlık ekibinizin önerilerini takip edin

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz için sağlık uzmanınızla iletişime geçmelisiniz

Bu makale 30 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Serdar Osman Nalçacı

UZM. DR. SERDAR OSMAN NALÇACI, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra, Lisans eğitimi için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu Tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak "Tıp Doktoru" unvanı almıştır. Uzmanlığını ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda yapmıştır. Yan Dal uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji B.D üzerine yapmıştır.  Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanlığı Devlet Hizmet Yükümlülüğü (2007-2009) Şırnak Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanlığı Devlet Hizmet Yükümlülüğü (2014-2015) Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi (2015-2018) Emsey Hospital (2018-2020) gibi bir çok kurumda görev almıştır. Mesleki çalışmalarına İstanbul'da bulunan   Medicana International Hastanesi'nde devam etmektedir ...

Etiketler
Böbrek sağlığı
Uzm. Dr. Serdar Osman Nalçacı
Uzm. Dr. Serdar Osman Nalçacı
İstanbul - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube