Çocuklarda istemsiz hareketler
Çocuklarda istemsiz hareketler

Kol ve bacaklarda istem dışı ritmik olmayan, hızlı, yayılan hareketlerdir. En çok kol ve bacakları tutarken, yüz, boyun ve gövdeyi de tutabilir. İstemsiz çiğneme, dil çıkarma, yüz buruşturma, sallanma, sendeleme, ellerini açma kapama hareketleri şeklinde görülebilir. Stres ve emosyonel değişiklikler hareketi uyarır.

Nedenleri çok fazladır. İlaçlar, enfeksiyonlar ve bazı genetik hastalıkların seyrinde görülebilir. Genelde vücudun bir yerinde başlayıp diğer bölgelere yayılma gösterirler. Baş, yüz ve ellerde en sık görülür. İstemli yapılan hareketler bozulur. İstemli hareketin başlamasında zorluk olur. Dilini dışarı çıkarması istendiğinde dışarda tutması çok zorlaşır. Tekrarlayan hareketlerin yapılması güçleşir. Kollarını yukarda tutması istendiğinde hemen aşağı indirmeye çalışır. Yürürken istemsiz hareketler düzgün yürüyüşü bozar.

Çocuklarda Kore en sık boğazdaki beta mikrbunun enfeksiyonundan sonra, bazı ilaçlardan (epilepsi ilaçları) sonra, beyin enfeksiyonlarında ve bazı doğumsal anormalliklerde görülmektedir. Erişkende öncelikle genetik hastalıklarda en sık izlenir.

Epilepsi ilaçlarını antipsikotikler, kusma önleyici ilaçlar ve dikkat toplama ilaçları istemsiz hareketlere neden olabilirler. Kandaki tuz şeker oranlarının artması ya da azalması, mağnezyumun azalması benzer hareketlere sebep olabilirler.

Tiroid bezinin fazla, paratiroid bezinin az çalışması, vitamin eksiklikleri (vitamin B12, B1) ve bazı beyin damar hastalıkları istemsiz hareketlere neden olabilir.

İstemsiz hareketlerin tedavisi nedene yönelik yapılmalıdır. Hareketleri tetikleyen heyecan, ses ve ışıktan uzak tutulmalıdır. Hareketleri yatıştırmak için diazepam, haloperidol, valproik asit verilebilir.


Ankara Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!