Genel Anestezi; nerede, ne zaman?

Günümüzde sıklıkla uygulanan dişhekimliğinde genel anestezi soruları da yanında getirmektedir.

Uygulamanın donanımlı bir hastane ameliyathanesinde yapılması öncelikle güvenli anestezi uygulaması ve hastanın taburcu olana kadar geçen süredeki takibi için önemlidir.

Pedodontide uygulanan genel anestezide amaç, bir defada hastanın bütün diş tedavilerinin yapılması ve sağlığına kavuşturulmasıdır. Tedavi kapsamında diş çekimi yerine diş dolgusu, kanal tedavisi yapılması ile süt dişlerinin düşme zamanlarına kadar ağızda tutulması hedeflenmelidir. Genel anestezi hasta şeçiminde; iletişim kurulamayacak kadar küçük, dişhekimliği koltuğunda istenenleri yapamayan, çürükleri nedeniyle genel sağlık durumu etkilenen, büyüme ve gelişimi duraklayan hastalara öncelik verilmelidir. Bununla beraber aşırı korkusu ve endişesi olan, yaşadığı olumsuz uygulamalardan etkilenmiş ikna edilemeyen bireylere ve handikaplı hastalara da genel anestezi ile diş tedavisi yapılmaktadır.

Uygulama öncesi genel anestezi biriminin uygun gördüğü tetkikler yaptırılır, hastanın genel anestezi uygulamasına engel bir sağlık sorunu yok ise planlanan zamanda diş tedavileri ameliyathane şartlarında tek seansta yapılır. Genel anestezi süresi tedavi edilecek diş sayısı ve tedavilerin türüne göre değişiklik gösterir. Hasta kontrolleri yapılarak aynı gün şifa ile taburcu edilir.


Antalya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!