Cinsel isteksizlik tedavi edilebilir mi?

Henüz kadında cinsel isteği arttıracak bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Piyasa da satılan ve uyarıcı olduğu iddia edilen yöntemlerin bizim bildiğimiz kadarıyla etkileri ve güvenilirlikleri tartışmalıdır.

Bir çok sorun ya da hastalıkta olduğu gibi tedavi nedene yönelik olarak yapılmaktadır. Örneğin depresyonda olup cinsel isteksizliği için yardım arayan birisinin depresyonunun tedavisi doğal olarak cinsel isteğin artmasına yol açar. Eşiyle ciddi sorunlar yaşayan ve artık eşini çekici bulmayan ya da eşiyle arasındaki sorunların yatağa yansıdığı durumlarda eşle birlikte yapılacak bir evlilik (çift) terapisi sorunu çözebilir. Cinsel bilgisizlik, geçmişte yaşanmış taciz, tecavüz gibi sorunların eğitim ve psikoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilmeleri mümkündür.

Cinsel bir sorundan çok, uzlaşma sorunu olarak kabul edilen cinsel istek farklılığıyla ortaya çıkan sorunların tedavisinde, cinsel isteği arttırmaya çalışmak yerine uzlaşmaya çalışmak daha mantıklı olabilir. Örneğin eşlerden bir tanesi her gün ilişki istiyor diğeri hafta da bir, belki çift haftada 2 de uzlaşmayı deneyebilir. Böylece, reddedilme, reddetme, suçluluk gibi olumsuz duygular ortadan kalkar ve daha doyumlu bir birliktelik yaşanabilir.

Özet olarak cinsel isteksizlik oldukça sık karşılaşılan yaşam ve evlilik kalitesini düşüren, kültürel, biyolojik ve psikolojik nedenlerle oluşan ve tedavi edilebilen ve oldukça karmaşık sayılabilecek bir rahatsızlıktır. Tek seanslık bir danışma bile sorunu netleştirebilir ya da çözebilir.


Adana Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!