Cınlerden korkmayın!

Cınlerden korkmayın!

Rahim ağzı dokularında meydana gelen değişikliği CIN-1, CIN-2 ve CIN-3 olarak üç sınıfta derecelendiriyoruz. CIN'ler kanser değildir ve tespit edildiklerinde gereken müdahalenin yapılması ile kanser önlenebilmektedir. Kanserleşme olasılığı en az olan ve zaman içinde kaybolabilen CIN-1'lerin  tespit edildiği olgularda kanser gelişimi için 10 - 14 yıl kadar bir zaman vardır. Tedavi, konusunun uzmanı hekim tarafından lezyonun derecesi ve hastanın çocuk istemi göz önüne alınarak planlanmalıdır. CIN'lerden korkmayın, zamanı lehinize kullanın.

Human papilloma virus (HPV), genital bölgede siğillere, kanser öncülü lezyonlara ve bazı kanserlere yol açan bir virüstür. Sıklıkla cinsel yoldan bulaştığı bilinen bu virüsün çok sayıda tipi tanımlanmıştır. Bu virüs ile en çok ilişkilendirilen kanser, rahim ağzı kanseridir. Bu virüsü taşıyan kişilerin bir kısmında, kişinin taşıdığı tipe göre siğil veya rahim ağzı kanseri öncülü lezyonlar meydana gelmektedir.

CIN'ler nasıl teşhis ediliyor?

Pap smear testi ile rahim ağzında saptanan anormal patolojilere servikal intraepiteliyal lezyon (SIL) adı veriliyor. Bu anormal patolojiler kolposkopi adı verilen büyüteç altında incelenip, şüpheli alanlardan biyopsi alınıyor. Biyopsi sonucunda İngilizce ‘'Cervical Intraepithelial Neoplasia'' nin baş harflerinin kısaltması olan CIN (servikal intraepitelyal neoplaziler)'ler gündeme gelebiliyor.  Bunlar, rahim ağzı epitelinde meydana gelen değişikliğin derecesine göre CIN-1, CIN-2 ve CIN-3 olarak üç sınıfa ayrılıyor. Epitelde en az değişikliğe sebep olan, diğer bir deyişle kanserleşme olasılığı en az olan CIN-1 iken, kanserleşme olasılığı en yüksek CIN-3 oluyor. Rahim ağzı kanseri taramasının önemi, kanserleşme potansiyeli olan bu CIN'lerın erken dönemde tespit edilmesi için yol gösterici olmasıdır. Çünkü; CIN'ler kanser değildir ve tespit edildiklerinde gereken müdahalenin yapılması ile kanser önlenebilmektedir.

CIN-1'in kanserleşmesi 10 ila14 , CIN-2-3'ün 1 ila 5 yıl alır

CIN-1 tespit edilen olgularda kanser gelişimi için 10 - 14 yıl kadar bir zaman vardır. Bununla birlikte; CIN-1 olguların büyük çoğunluğunun kendiliğinden iyileştiğini ve kanserleşmediğini bilmek önemlidir. Bu yüzden; CIN-1 olguları düzenli PAP smear testi ile takip edilebilir ve ilerleme tespit edilmediği sürece tedavi edilmesine gerek yoktur. Çünkü; hiçbir müdahale olmadan CIN-1'lerin çoğu kendiliğinden kaybolur.

Tedavisi mümkün mü?

CIN-2 ve 3 tespit edildiğinde ise rahim ağzı kanserine dönüşme olasılığı yüksektir ve bu süre yaklaşık 1-5 yıl kadardır. Bu yüzden; CIN-2 ve 3 olgularında ise tedavi yapılması gereklidir. Çünkü; bu patolojilerin kansere dönüşme riski yüksek olduğu gibi süresi de kısadır. Tedavi seçeneği olarak; lezyonun dondurulması, yakılması, LEEP (patalojik kısmın çıkarılması), veya konizasyon (rahim ağzının koni şeklinde alınması) yöntemlerinden biri uygulanır. En çok uygulanan tedavi şekli LEEP ve konizasyondur.

CIN teşhisi yapılan hastaların bu durumdan korkmak yerine, rahim ağzı kanseri olmadan bunun tespit edilmiş olmasına sevinmeleri gerekir. Günümüz tıbbında rahim ağzı kanseri öncülü olan lezyonlar erken dönemde tespit edilebilmekte, kanser gelişimi önlenebilmektedir. Lezyonun derecesi ve hastanın çocuk istemi göz önüne alınarak tedavi planlanmalıdır.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Ateş Karateke

Etiketler
Cınlerden korkmayın
Prof. Dr. Ateş Karateke
Prof. Dr. Ateş Karateke
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube