Burun ucu estetiği ve rinoplasti

Burun ucu estetiği ve rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı başlı başına zor ve karmaşık bir ameliyattır. En zor kısmı ise burun ucunun doğal, fazla kalkık olmayan ve yüze yakışır halini yakalamaktır. Burnun uç kısmı yüzdeki en değişken noktadır. Burnun şekli, kanalları, uzunluğu ve genişliği hastadan hastaya değişiklik gösterir. Burnun şekli yanında derinin yumuşak ya da sert oluşu bile önemli bir etkendir.

Burun ucu deri, deri altı dokusu ve lower lateral cartilages (kıkırdak) kısımlarından meydana gelir ve “M” harfine benzer bir görüntü oluşturur. Burun ucu kıkırdakları üzerinde müdahale yapılarak burun ucunun yönü, genişliği, dikey yüksekliği ve üst dudak ile burun ucu arasındaki açı üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Bu sebeplerden ötürü tek başına burun ucuna uygulanan özel bir operasyon aslında yoktur çünkü burun estetiği bir bütündür. Çoğu zaman burun ucu şekli değiştirildiğinde arkasındaki kemik ve kıkırdağa da müdahale etmek kaçınılmaz bir gereklilik olur. Burun estetiğinde asıl ve önemli olan  burun tipinden çok burun kemiklerinin şekillendirilmesidir ki esas değişim ancak bu şekilde mümkün olur.

Tıpkı bir yapboz (puzzle) yapmak gibi parçalar arasındaki bağı kurmak ve o parçaları doğru yerlere oturtmak gerekir. Bu yüzden de rinoplasti ameliyatı gerçekleştiren bir doktorun bilgi, deneyim ve teknik çalışmasının yanında sanatsal yönününde güçlü olması gereklidir.

Yrd. Doç. Dr. Tamer HALİLOĞLU

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu

Yrd. Doç. Dr. Tamer Haliloğlu, Yunanistan’ın İskeçe kentine bağlı Kösehalli köyünde dünyaya geldi. 1970 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye yerleşti. İlkokul eğitimine İzmit Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda başladı, daha sonra Namık Kemal Orta Okulu’nu ve İzmit Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1987 yılında mezun olan Haliloğlu, hemen sonrasında İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıklar Ana Bilim Dalı’nda Profesör Doktor Behbut Cevanşir’in ekibinde ihtisasa başladı ve 1993 senesinde Kulak Burun Boğaz Hastalıklar ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı oldu. 16 yıl Alman Hastanesi Kulak Burun Boğaz Departmanı’nda, 8 yıl SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi’nde Başasistan olarak çalıştı ve eş zamanlı olarak İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi KBB Ana Bilim Dalında üst ihtisas yaptı.   Fulya’daki muayeneha ...

Etiketler
Burun ucu kaldırma
Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu
Dr. Öğr. Üyesi Tamer Haliloğlu
İstanbul - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube