Braket Çeşitleri

Paslanmaz Metal Braketler
Paslanmaz çelikten yapılan metal braketler en yaygın kullanılan, fiyat olarak ta en uygun fiyatlı braket çeşididir.
Seramik Braketler
Seramik braketler yarısaydam kompozit malzemeden yapılmıştır ve görüntü olarak dışarıdan daha az fark edilir durumdadır. seramik braketlerin tek dezavantajı kırılgan olmaları ve ortodontik ziyaretler arasında elastik bağların renginin bozulmasıdır.
Altın Braketler
Altın braketler paslanmaz çelik braketlere benzer ve 24 ayar altınla kaplanmış braketlerdir. Her yaştaki hastalar tarafından tercih edilebilir ve çoğunlukla estetik kaygılar yüzünden seçilirler.
Damon Braketler
Ortodonti tedavisi nin süresini kısaltır, aynı zamanda süreçte uygulanan ayarlamaların sayısını azaltır. Daha az sürtünmeden dolayı hasta için daha rahat bir tedavi süreci sağlar. Telin braket içerisinde ileri geri kaymasını sağlayan kayan kapı teknolojisini kullanır.
İnvisalign
Hafif ortodontik sorunları olan hastalar için idealdir. Aligner adı verilen braketler olmadan şeffaf plakaların kullanımı ile dişlerin düzeltilmesini sağlayan ortodontik tedavi yöntemidir. 2-4 hafta aralıklarında değişen toplamda 10-12 adet şeffaf plak kullanılır.Bu plakaların gözle görülmesi zordur ve özellikle erişkin hastalar tarafından tercih edilebilir. Bu şeffaf plaklar istenildiği zaman çıkarılıp temizlenebilmektedir.
Lingual Braketler
Geleneksel metal braketler gibidir ancak dişlerin arka kısmına yerleştirilirler. Bu yüzden dışarıdan görünmezler. Büyümeyi tamamlamış gençlerde ve özellikle erişkin hastalarda uygun bir tedavi yöntemidir. Çocuklarda diş sürmeleri devam etmesi dolayısıyla braketleri yapıştırmak sorun olacağından tercih edilmez.

Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!