Boyun fıtığı ameliyatları
Boyun fıtığı ameliyatları
Boyun fıtığı boyun omur kemikleri arasında boynumuzun hareketliliğini sağlayan ve kafamızın ağırlığını taşıyan disk dediğimiz yumuşak kıkırdağın hastalığıdır. Aynı bel fıtığında olduğu gibi, bu kıkırdak yapının etrafını çevreleyen bir kılıf mevcuttur. Boyun fıtığı dediğimiz hastalık, bu kılıfın yırtılıp içindeki kıkırdak yapının dışarı çıkarak komşu sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu olur. Bunun sonucunda önceleri şiddetli kol ağrısı, sonra uyuşukluk ve kollarda güçsüzlük hatta felç durumuna kadar gidebilen şikayetler oluşur. Temelde boyun fıtığı ameliyatlarının amacı dışarı fırlamış bu kıkırdak yapıyı çıkartarak sinirlerdeki baskının kaldırılmasını ve kollardaki ağrının kesilmesini amaçlar.
Boyun fıtığı ameliyatları çoğunlukla boynun ön tarafından yaklaşık 1.5cm lik bir yerden girilerek mikroskop altında mikrocerrahi teknik ile yapılır. Nadiren kireçlenmeyle birlikte omurilik kanalı darlığı olan ve birkaç yerde birden fıtığı olan hastalarda enseden açarak ameliyat yapmaktayız. Boyun fıtığı ameliyatlarında en çok tartışılan konu disk boşaltıldıktan sonra yerine kafes denilen malzeme konularak mı yoksa hiç bir şey koymadan mı ameliyat yapılması doğrudur? Biz ameliyatlarımızda yıllardır araya kafes konularak yapılan tekniği kullanıyoruz. Çünkü aksi takdirde boyunda ameliyat sonrası çökme ya da nüks etme gibi sorunlar olabilmektedir.
Hastalarımız boyun fıtığı ameliyatından 6 saat sonra kol ağrısı tamamen geçmiş vaziyette ayağa kalkıp yürümekte ve 12 saat sonra da taburcu olabilecek vaziyete gelmektedirler.

İstanbul Beyin Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!