Botox nedir?
Botox nedir?

Yüzümüzde bizi rahatsız eden çizgiler, mimiklerimiz yani kas hareketlerimiz sonucu oluşur.Gün içerisinde güneşe karşı gözlerimizi kıstığımızda, konuşurken kaşlarımızı yukarı kaldırdığımızda ya da kaşlarımızı çattığımızda bu çizgiler oluşur ve zamanla derinleşip zamanında müdahale edilmezse kalıcı kırıklara dönüşebilir. Aynı zamanda diş sıkma ile oluşan kare yüz görüntüsü hatta ağız diş sağlığı şikayetleri de kasların fazla kasılması ile oluşur.

İşte Botox bu noktada devreye girer. Hedef kasların kasılmasını geçici süreyle durdurarak çizgilerin oluşmasını ve kalıcı kırıkların oluşmasını engeller. Diş sıkma, migren gibi şikayetinizi sona erdirir. İşlemden sadece uygulama yaptığımız kas etkilenir, etraf kaslar ve daha derindeki yapılar etkilenmez.

Hangi alanlarda kullanılır?

-Botox tıp tarihinde birçok alanda kullanılmıştır. Serebral palside distoni ve spazm tedavisinden Estetik uygulamalara kadar uzanan uzun bir tarihi vardır.

Peki Kliniğimizde hangi durumlarda Botox uygulaması yapıyoruz??

Kırışıklık tedavisinde

Alın ortası ,liderlik çizgisinin yok edilmesinde

Kaz ayakları denen göz etrafı çizgilerinin yok edilmesinde,

Alın ortasında kaşları yukarı kaldırınca oluşan çizgilerin tedavisinde

Yanakda mimikle oluşan ince çizgi tedavisinde

Diş sıkması ve sonucunda oluşan kare yüz şikayetinde

Migren tedavisinde

Dudak üstü mimik çizgilerinde ( burada hasta seçimine dikkatle)

Genç hastalarda gıdıyı azaltıp çeneyi çıkartma olarak da bilinen “nefertiti boynu”yapmak için

Boyun transvers ve boyuna çizgileri azaltmak için

Dekolte ve meme arasındaki çizgileri azaltmak için

Terleme şikayetinde kol altı, avuç içi ve ayak tabanına kullanılır.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Kliniğimizde Botox uygulaması öncelikli Dermatoloğunuzun muayenesi ardından kişiye özel en uygun dozdaki Botox enjeksiyonu ile yapılır. 15 gün sonraya hastamıza kontrol randevusu verilir ve uygulamanın etkinliği gözlemlenerek ihtiyaç duyulan alanlara tekrar ufak dokunuşlarla uygulama yapılır.

Etki süresi nedir?

İşlemden sonraki 15. günde Botox tam anlamıyla oturur. Etki süresi uygulama alanının aktifliğine , kişinin kullanımına göre değişir. Örneğin hastamızın sürekli konuşması gereken bir işi var ise, ya da mimiklerini çok fazla kullanarak konuşuyor ise etki süresi değişebilir. Ortalama bir aralık söylemek gerekirse 4-6 aylık etki süresi verilebilir.

**Özetle Botox ile çizgilerinizden kurtulurken gelecekte oluşacak kırışıklıklarınıza karşı önlem almış olursunuz. Botox güzelliğinize yaptığınız en verimli yatırımlardandır.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!