Bel fıtığının tanımı

Bel fıtığının tanımı

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.

Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Disklerin iç kısmında nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan yüzlerde ise her iki tarafta son-plak olarak adlandırılan kıkırdak yapılar vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk, omurilik kanalı (spinal kanal) içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder.

Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

Bu makale 24 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op.Dr. Ajlan Çerçi, 1962 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başarıyla tamamlayarak 1979 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Göztepe Eğitim ve Araştırma tamamlamış ve Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Mesleki çalışmalarına Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Bel fıtığı ameliyatı
Op. Dr. Ajlan Çerçi
Op. Dr. Ajlan Çerçi
İstanbul - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube