Bayanlarda idrar yolu iltihabı - sistit
Bayanlarda idrar yolu iltihabı - sistit

Sistit, idrar yollarının iltihabıdır ve genellikle etken E. Coli (Escherichia coli) denilen bakterilerdir. E. coli mesane duvarında iltihaplanmaya neden olur ve tedavi edilmezse bu böbrekleri de etkileyebilmektedir.

BELİRTİLERİ İdrar yaparken yanma Sık idrara çıkma Ağrı Ateş Terleme Yorgunluk Kusma ve bulantı Bulanık renkli , kötü kokulu idrar Cinsel ilişki esnasında ağrı

TEŞHİS Teşhiste özellikle anamnez ve hastanın şikayetleri önemlidir.İdrar tahlilleri, idrar kültürü, sistoskopi v.s. Teşhis amaçlı kullanılabilmektedir.

NEDENLERİ Genital hijyenin kötü olması Cinsel ilşki Sık idrar tutma İdrar yollarında darlık Menapozda östrojen eksikliği nedeniyle mukazanın şncelmesi En sık neden olan bakyteri Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adli mikroorganizmadir. Bu bakteri kalin barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel iliski ile mesaneye ulasabilir.

SİSTİTİN TEDAVİSİ Sistitin tedavisi antibiyotiklerdir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarinda etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!