İnce ve zarif ayak bilekleri kadın güzelliğinin en önemli parçalarından birisidir. Bir kadına bakıldığında, ilk dikkat edilen yerlerin başında ayak bilekleri gelir. Kalın kemikleri inceltmek mümkün değildir, ancak ayak bileği çevresindeki yağ dokusunu uzaklaştırarak bilekleri inceltmek mümkündür.

Ayak bileği estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Ayak Bileği Estetiği Nedir? Ayak bileği estetiğinde amaç, bilekleri incelterek bacaklara daha çekici bir görünüm kazandırmaktır. Bilek diz altı bölgesi ile birlikte değerlendirilir. Bilekle beraber tüm diz altı inceltilir ve gerektiği gibi şekillendirilir.

Bacak Estetiği İşlemleri Kimlere Yapılır? Ayak bileği estetiği dizden aşağısı kalın olan tüm hastalara yapılabilir. Ayak bilekleri kalın hastalar istedikleri gibi ayakkabı ve çizme giyememekten yakınırlar. Bazı kadınlar ayak bileklerini beğenmedikleri için etek giymekte dahi zorlanırlar. Ayak bileği estetiğinde yağ dokusu şekillendirilir. Bu nedenle kalın kemikli hastaların sorununu tam olarak çözemez, ancak hafifletebilir.

AyaK Bileği Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır? Öncelikle diz altındaki yağ fazlalıkları saptanır. Bunlar ince kanüller yardımı ile alınır. Bu işlem yapılırken baldır adalelerine de güzel bir şekil verilir. Gerekli görülürse bazı yerlere yağ ekleyerek daha düzgün bir bacak görüntüsü elde edilmeye çalışılır.

Ayak Bileklerine Ameliyatsız Bir Çözüm Yok mu? Düzenli spor yapmak ve kilo almamak tüm vücut için olduğu gibi bacaklar için de yararlıdır. Ancak kalın bilekler sıklıkla kalıtımsal bir durumdur ve ameliyat dışında etkili bir çözüm yolu yoktur.

Ameliyat Öncesinde Neler Yapılmalı? Neler Yapılmamalı? Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, ayak bileği estetiği ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması gerekeneler:
Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler
Tüm zayıflama ürünleri

Ayak Bileği Estetiği Ameliyatlarında Anestezi Gerekir Mi? Bilek inceltme işlemleri ameliyathane ortamında ve genel anestezi ya da sakinleştiriciler altında (sedasyon) gerçekleştirilir.

Ayak Bileği Estetiği Ameliyatları Ne Kadar Sürmektedir? Bilek inceltme işlemleri, yağlanma miktarına bağlı olarak 1-2 saat arasında sürmektedir.

Ayak Bileği Estetiği Ameliyatları Ağrılı mıdır? Bilek inceltme ameliyatları ağrılı değildir.

Ayak Bileği Estetiği Sonrasında Neler Yaşanır? Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İki gün sonra banyo yapılabilirler. Üç hafta varis çorabı kullanmaları gerekir. Diz altına ve ayak bileğine yapılan liposhaping işlemlerinden sonra şişlikler uzun süre devam eder. Hastaların ilk haftalar olabildiğince az ayakta kalmaları ve bacaklarını yükseğe kaldırmaları tavsiye edilir. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir. Ameliyat sonrası bacakların daha hızlı şekillenmesinde ikinci haftadan sonra başlanan LPG, radyofrekans ve lenf drenajı masajları faydalıdır.

Ayak Bileği Estetiği Sonrasında Ne Gibi Sorunlar Yaşanabilir? Liposhaping işlemlerinden sonra yaşanabilecek nadir de olsa en önemli sorun toplardamarlarda pıhtı oluşması ve bunu akciğerlere atmasıdır. Bunu önlemek için ameliyat sonrasında hastaları erken harekete başlatıyoruz. En sık karşılaşılan sorun ise liposuction yapılan bölgelerde oluşan düzensizlik ve dalgalanmalardır. İyi bir planlama ile bu tür sorunların oluşma riski en aza indirilebilir. Bu bölgede uzun süren ödemler hastaları tedirgin edebilir.

Ayak Bileği Estetiği Ameliyatları Sonucu Kalıcı mıdır? İnce kemikli hastalarda liposhaping ile elde edilen incelme kalıcıdır. Hastalar ileride kilo alsalar bile bu bölge hiçbir zaman eski haline gelmez. Yine de cerrahi ile alınan sonucu koruyabilmek için hastaların kilolarına dikkat etmeleri, düzenli spor ve cilt bakımı yaptırmaları önemlidir.

Prof. Dr. Akın Yücel


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!