1. Kandan Allerji Testi
Yoğunderi hassasiyeti nedeniyle deri testi yapılamadıgı durumlarda veya farklı nedenlerle derı testı uygulanamayan durumlarda tercih edilir. Kanda allerjene özel oluşmuş antikor olan IgE yi ölçmeyi sağlar.
Total IgE nin allerjenin tipini belirlemek adına anlamı yoktur. Kandan allerji testi inhalan ( ev tozları, küf mantarları gibi ) ve besin allerjenlerini saptayabilir. Deri testi daha hassas bir testtir.

2. Deri Testleri
PRICK TEST, allerjenlerin cilde damlatılıp plastik çubuklarla çizerek cilt altına uygulanma tekniğine dayanır. Oluşan kabarıklık anlamlıdır. 15-20 dk da sonuç verir.
İNTRAKUTAN TEST, Prick test ile saptanamayan olası allerjenin saptanması için kullanılır. Burada allerjen enjektörle derinin daha derin tabakasına uygulanır. 15-20 dk da sonuç verir.
Her iki deri testide aynı kandan oldugu gibi inhalan ve besin allerjenlerini saptayabilir.
Genellikle ön kol iç yüzüne uygulanır.

3. Yama Testi
Bir tür deri testidir
Daha çok cilt allerjileri olan, egzema, kontakt dermatit gibi hastalıkların etkenlerini saptamada kullanılır. Bu test sayesinde inhalan ve besin allerjenleri dışında kalan metaller gibi deri problemi yapan maddeler saptanabilir. Genellikle sırta uygulanır. 2 gün sonunda sonuç verir


Muğla Göğüs Hastalıkları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!