Alın germe (kaş kaldırma) ameliyatı ile gözlerinizin üst kısmındaki yüz bölümünüzün daha genç bir görünüm kazanması mümkündür. Kaşlardaki sarkıklık düzelir, hastanın daha sinirli, üzgün ve yorgun görünmesine neden olan çizgiler ve daha derin oluklar azalır.

Bu ameliyat sırasında, alındaki oluklara ve kaşlardaki düşüklüğe neden olan dokular düzenlenerek alın daha düz hale getirilir, kaşlar uygun yüksekliğe kaldırılır ve çatık kaşlı görünüm giderilir. Ayrıca, gözlerin dış bölgesinde bulunan ve kaz ayağı adı verilen ince çizgilenmeler de azalır. Ameliyatta saç çizgisinin arkasından, saçın içinden kesi yapıldığından belirgin iz olması mümkün değildir. Bu ameliyat endoskopik yöntemle de yapılabilir.

Alın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu ameliyat en çok 35-65 yaş arasındaki kişilerde, yaşlılığın yüzde oluşturabildiği belirgin etkileri azaltmak amacı ile yapılır. Stres veya uygunsuz adale aktivitesi nedeniyle alnında rahatsız edici çizgilenmeler olan her yaş grubundaki hastaya yapılabilir. Kalıtımsal nedenlerle kaşları düşük veya alın çizgileri derin olan kişiler de bu ameliyattan iyi sonuç alırlar.

Yüzün tümünde aynı anda genç bir görünüm elde etmek isteniyorsa alın germe ve yüz germe ameliyatları birlikte yapılabilir. Blefaroplasti adı verilen göz kapağı estetik ameliyatı de bu işlemlere eklenebilir.

Bu ameliyat hem dış görünümünüzün düzelmesi hem de kendinize olan güveninizin artmasında yararlı olacaktır.

Ameliyattan elde edeceğiniz sonucun yaklaşık ne olacağını görebilmek amacıyla bir ayna karşısında el ayalarınızı gözlerinizin hemen dışından alnınızın yan taraflarına kadar uzanan bölgeye koyup deriyi hafifçe yukarı doğru çekebilirsiniz.

İlk görüşme sırasında yüzünüz, derinizin ve yüz kemiklerinizin yapısı incelenecektir. Ameliyattan beklentileriniz, size özel tıbbi problemler, kullandığınız ilaçlar vb. durumlar sorgulanacaktır.

Ameliyatla ilgili beklentileriniz ve endişeleriniz hakkındaki herşeyi ameliyattan önce mutlaka doktorunuzla tartışınız.

Bu ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Ameliyatın klasik ve endoskopik yapılma seçenekleri vardır. Hangi yöntemin uygulanacağına doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Ameliyat sırasında alın bölgesindeki adaleler ve deriye yapılan müdahalelerle alındaki kırışıklıklar giderilir, kaşlar istenilen düzeye getirilir ve göz çevresindeki kırışıklıklar azaltılabilir.

Ameliyattan sonra alın bölgenizde geçici süreyle hissizlik ve dört haftaya kadar uzayabilen karıncalanma hissi olabilir. Ameliyatı takibeden bir veya iki gün içinde pansumanlarınız çıkartılır ve duş almanıza izin verilir. Dikişler bir-iki hafta içinde alınır.

İşinize veya günlük aktivitelerinize dönmeniz 5-10 gün kadar alabilir. Bunun nedeni fiziksel aktivitenizdeki kısıtlanma değil, oluşabilecek geçici şişlik ve morluklardır.

Alın germe sonucunda elde edilen sonucun ömür boyu kalıcı olmadığı, daha geriden de olsa vücudun diğer bölgelerindeki yaşlanmayı takip edeceği unutulmamalıdır.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!