Tüm sorulanlara toplu cevap­;vücut kitle indeksine göre kişinin fazlalığı belirlenir. Bilimsel zayıflamanın kriteri ayda 3-5 kilo verecek şekilde düzeyli bir uygulama yapılır. En sağlıklısı haftada yarım kilo vermektir. Çok hızlı kilo vermek doğru bir uygulama değildir. çünkü metabolizma zarar gürür. Şok diyetler veya tek taraflı beslenme diyetleri (ör:protein diyeti veya karbonhidrat diyeti v.s) doğru uygulamalar değildir. 1200 calori altındaki diyetler bilimsel değildir. Akupunktur tek başına zayıflama yapmaz. Akupunktur şakır şakır kimsenin yağını eritmez. Hiç hareketsiz sedanter bir yaşam sür, abur cubur ye, önüne geleni götür ve haydi akupunktur beni zayıflatsın de. yok öyle bir kolaylık. Zayıflama bir sabır, fedakarlık ve bir yaşam tarzıdır. Akupunktur+egzersiz+diyet bir çatı oluşturur. çatının bir ayağı eksik olursa iş yürümez. Akupunktur bir destek tedavisidir. Kişi kendi başına diyet yaptığı taktirde mide kazıntısı, çarpıntı, stres, sıkıntı, hipotansiyon gibi şikayetleri olur. Akupunkturla beraber oldumuydu bu tür şikayetleri olmaz.

Akupunktur hastanın iştahını kontrol altına alıyor, metabolizmayı harekete geçiriyor. mide-barsak problemi (kabızlık, şişkinlik ) varsa gideriyor. hastayı stres açısından rahatlatıyor. Mide kazıntısı, çarpıntı vs. gideriyor, tansiyonun düşmesini önlüyor ve dolayısıyle hastanın rahat bir diyet ve egzersizle düzeyli zayıflamasına yardımcı oluyor. Aylık ortalama 3-5 kilodan fazla uygulanan bir zayıflama yöntemi kesinlikle bilimsel değildir, şarlatan işidir. ticari bir uygulamadır ve metabolizmaya zarar verir. Kesinlikle doğru bir yöntem değildir.Şok diyetler ve 1200 calori alındaki diyetler doğru değildir. Bir kilo yağ eritmekle 9000 kkalori harcanır. Zayıflamada amaç yağları eritmek olmalı. Sıvı elektrolit kaybı ile veya kasları eriterek zayıflatmak doğru değildir.yapılan her uygulama bilimsel olmalıdır.Geri alım konusunda çoğunlukla akupunktur suçlanılıyor. Kesinlikle öyle bir şey yok. Kişi hangi yöntemle zayıflarsa zayıflasın yaşam tarzını değiştirmediği müddetçe yine geri alım olayı olur. Bu durum Akupunkturla alakalı değildir. Ayrıca zayıflama ilaçları da uzun süreli kullanıldığı taktirde beyin fonksiyonlarının yitimine, hafıza kaybına yol açtığını da hastalarımızda gördük ve bu tür ilaçları kullanırken yan etkilerini ve komlikasyonlarını da göz önüne almak lazım. Akupunktur bilen biri (yani konunun uzmanı) yaptığı taktirde hiç bir yan etkisi olmayan zararsız bir tedavi metodudur.Modern tıpta olduğu gibi herkesin akupunktur'a ihtiyacı vardır.Akupunktur modern tıbbın tamamlayıcısıdır ve birçok hastalıkta başarısı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gönül isterki akupunktur tedavilerini devlet ve özel sigortalar karşılasın. Siz o zaman görün akupunktur’un değerini.Herkese sağlıklı ve mutlu gönler.

Not:Zayıflamada diyet kriteri şüyledir. Hamur, pasta,börek,Kadayıf , baklava, çikolata, dondurma, meyve suları, Gazlı içecekler,reçeller, katkı maddeli ballar,Festfood gıdalar, kızartmalar, ekmek, pirinç, makarna, patates gibi glisemik indexi yüksek gıdalardan kaçınmak gerekir.trans(fabrikasyon) yağlar, her türlü konserveler zararlıdır.Mümkün olduğu kadar doğal gıdalar ve glisemik indexi düşük gıdalarla beslenmeli, Yeşillik ve sebze yemeklerine ağırlık verilmeli, Gönlük ortalama 3 Lt. sıvı tüketmeli ve yine gönde 45 dakika-1 saat egzersiz yapılmalı.Amaç;insulin ve leptin direncini kırmak olmalıdır.Kurallar Sağlıklı yaşamın kurallarıdır.


Diyarbakır Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!