Akciğer kanserinde hedefe yönelik (akıllı ilaç) tedavi

Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde moleküler profilleme ile saptanan uygun hastalarda akıllı ilaç tedavisi çok etkilidir.

Akciğer kanserinde hedefe yönelik (akıllı ilaç) tedavi

Akciğer kanserinin bazı özel tiplerinde akıllı ilaç tedavisi gerçekten çok etkili. Moleküler testler yaparak saptadığımız bu özel tip akciğer kanserlerinde kemoterapisiz, sadece ağızdan alınan hap şeklindeki hedefe yönelik akıllı ilaçlarla son derece  iyi sonuç almak, hatta hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün. En önemli avantajları ise kemoterapiye kıyasla çok düşük oranda yan etkiye yol açması ve genellikle uzun süreli cevap getirmesi. Paylaştığımız görselde sağ akciğerinde büyük bir kitlesi olan (kırmızı ile işaretlenmiş) genç hastamızda 2 aylık akıllı hap tedavisi ile hiçbir ciddi yan etki olmaksızın kitlenin tamamen ortadan kalktığı saptandı. 

Bu makale 29 Aralık 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur

Doç. Dr. Sadi Kerem OKUTUR, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve İç Hastalıkları uzmanı olmuştur. Tıbbi Onkoloji yan dal uzmanlığını ise İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden almıştır.  Uzmanlık eğitimi sonrasında 2013 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilimdalı'nda Yardımcı Doçent olarak, 2013-2016 yılları arasında ise Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde görev yapmış olan Doç. Dr. Sadi Kerem OKUTUR, mesleki çalışmalarına şu anda Memorial Bahçelievler Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi, Multidisipliner Onkoloji Derneği ...

Etiketler
Akciğer kanseri tedavisi
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
İstanbul - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube