Ağız kokusunu oluşturan sebepler?

Ağız kokusunu oluşturan sebepler?

Ağız kokusu şikayeti günümüzde oldukça yaygındır ve sosyal bir problemdir. Psikolojik sorunları da beraberinde getirebilir. Ağız kokusundan şikayet eden bireyler, kendilerine güvenlerini kaybeder ve bazı sosyal etkinliklerden ve topluluklardan kaçınma yoluna gider. Oysa sebebin belirlenmesi ve buna uygun tedavi ile bu sorundan kolayca kurtulmak mümkündür.

Ağız kokusu şu şekilde sınıflandırılır:

Fizyolojik ağız kokusu: Sabah uyandığımızda sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu ağız kokusu görülebilir. Beslenme sonrasında, sarımsak, soğan vs. gibi gıdalar tüketildiğinde nefeste koku olabilir. Uzun süreli açlıkta, sigara ve tütün gibi alışkanlıklar sebebiyle yine ağız kokusu oluşabilir. Bu durum geçicidir, tedavi edilmesine gerek yoktur. Dil sırtını fırçalamak, çinko içeren diş macunu ve gargaralar kullanmak, sakız çiğnemek ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmak ile çözümü beraberinde gelecektir.

Psikosomatik ağız kokusu: Böyle hastalarda gerçekte ağız kokusu yoktur. Kişi, ağız kokusu "korku"su taşımaktadır ve bu nedenle yakınmaları yapılan ayrıntılı diş tedavileri sonrası da geçmeyecektir. Bu durumda psikiyatri desteği kaçınılmazdır.

Patolojik ağız kokusu: Medikal veya dental bir probleme dayanır. Etken ortadan kaldırılmadığı sürece geçmez.

Patolojik ağız kokusunun sebepleri şunlardır:

Sinüs enfeksiyonları (sinüzit)

Geniz akıntısı

Bademcik enfeksiyonları

Bronş ve akciğer enfeksiyonları

Şeker hastalığı

Böbrek yetmezliği

Karaciğer yetmezliği

Sindirim sistemi hastalıkları

Karsinomlar

Ağız kuruluğu

Adet dönemi

Periodontal hastalıklar

Kötü ağız hijyeni

Hatalı diş tedavileri (Taşkın veya yetersiz dolgular, hatalı veya eksik kanal tedavisi, dişeti uyumu olmayan kaplama ve köprüler, vs.)

Yaygın çürükler

Bu makale 10 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dt. Ece Çaycı Akkan, 1990 yılında İzmit'te doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 2012 yılında Hacettepe Üniversite'si Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’nda tamamlayarak uzman doktor olmuştur.

 Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak klinik ve akademik gibi birçok faaliyetlerde bulunmuştur.

Uzm. Dt. Ece Çaycı Akkan, mesleki çalışmalarını Kocaeli'de bulunan Özel Aden Aile Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nde devam ettirmektedir.

Etiketler
Ağız kokusu sebepleri
Uzm. Dt. Ece Çaycı Akkan
Uzm. Dt. Ece Çaycı Akkan
Kocaeli - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube