Dr. Dkt. İlkem Kara

Dil Konuşma Bozuklukları - Ankara
5.0

Hızlı - bozuk konuşma (Cluttering), Artikülasyon Bozukluğu, Konuşma sesi bozuklukları

“HER ANLAMDA MÜKEMMEL BİR DOKTOR” Devamı

Dr. Dkt. İlkem Kara

Dil ve Konuşma Terapisti İlkem Kara lise öğreniminin ardından 2009 yıllında arasında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü başarı ile tamamlamıştır. Lisans eğitiminin bir dönemini Litvanya’da Mykolas Romeris Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde görmüştür. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları uzmanlığı programını tamamlayarak Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı olmuştur. 2009-2014 yılları arasında okul öncesi eğitim alanında, özel eğitim alanında ve koklear implantlı bireyler ile çalışmıştır. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozukluklarında doktora çalışmalarını tamamlayarak Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Doktoru olmuştur. 2014-2021 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde akademisyen olarak görev yapmıştır.  Bu yıllarda sorumlulukları arasında Akıcı Konuşma Bozukluklarında Değerlendirme ve Terapi dersi de dahil olmak üzere sorumlu ve yardımcı ders öğretim elemanlığı, lisans öğrencilerine süpervizyon desteği, dil ve konuşma alanına değerlendirmeler ve terapi takibi ve araştırma yapmak yer almıştır. Doktora çalışmaları esnasında ve sonrasında ilgisini ve çalışmalarını okul öncesi, okul çağı, adölesan ve yetişkin kekemelik terapileri üzerinde yoğunlaştırmıştır. Okul çağı kekemelik terapisi kitabının yazarlarındandır. Kekemeler için öneriler ve Okul çağı çocuklarda bilişsel, afektif, linguistik, sosyal ve motor değerlendirme (CALMS-TR) kitaplarının çevirmenlerindendir.

2014 yılında İngiltere’de katıldığı kurs ile 3-6 yaş arası kekemelik terapilerinde etkililiği en çok kanıtlanmış olan Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, Belçika ve diğer pek çok ülkede uygulanan Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Terapisi uygulayıcısı olmuştur.

2015 ve 2018 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren Kekemelik Vakfının (The Stuttering Foundation) kekemelik terapisi eğitimlerine burslu katılmıştır. Bu eğitimlerde okul öncesi dönemde ebeveyn çocuk etkileşimi temelli yaklaşımı, okul çağı, ergen ve yetişkin kekemelik terapilerinde bilişsel davranışçı yaklaşımları öğrenmiştir.

Instagram: @dr.dkt.ilkemkara

Yayınlarından bazıları:

Kitaplar & Kitap Bölümleri

Kekemeliği olan okul çağı çocuklar için bilişsel, afektif, linguistic, motor ve sosyal-Türkçe (CALMS-TR) değerlendirme. Kara İ., Karahan Tığrak T., Kulak Kayıkcı M. E. Detay Yayıncılık, Ankara, 2020

Okul Çağı Kekemelik Terapisi Kitabı. Kara İ., Kirazlı M. Ç. , Kulak Kayıkcı M. E. Detay Yayıncılık, Ankara, 2019

Kekemeler İçin Öneriler. Kara İ., Kulak Kayıkcı M. E. , Esen Aydınlı F., Noyan Erbaş A., Batuk İ. T. , Karahan Tığrak T., Baştuğ Dumbak A., İncebay Ö., İçöz Ö., Kurada H. Z. , et al. Detay Yayıncılık, Ankara, 2017

Makaleler

Comparison of speech outcomes using type 2b intravelar veloplasty or furlow double-opposing Z plasty for soft palate repair of patients with unilateral cleft lip and palate. Kara M., Çalış M., Kara İ., Kulak Kayıkcı M. E. , Günaydın R. Ö. , Ozgur F. Journal of Cranio-Maxillofacıal Surgery, cilt.49, sa.3, ss.215-222, 2021 (SCI İndekslerine Giren Dergi)

Perceptions Regarding the Academic and Cognitive Performance of Individuals With Cleft Lip and/or Palate. Kara İ., Baştuğ Dumbak A., Kulak Kayıkcı M. E. Cleft Palate-Craniofacial Journal, ss.1-8, 2021 (SCI Expanded İndekslerine Giren Dergi)

Does early cleft palate repair make difference? Comparative evaluation of the speech outcomes using objective parameters. Kara M., Çalış M., Kara İ., İncebay Ö., Kulak Kayıkcı M. E. , Günaydın R. Ö. , Ozgur F. Journal of Cranio-Maxillofacıal Surgery, cilt.48, sa.11, ss.1057-1065, 2020 (SCI İndekslerine Giren Dergi)

Kekemeliği Olan Yetişkinlerin Okul Çağındaki Akran Zorbalığı Mağduriyetlerinin Belirlenmesi: Ön Çalışma. Kara İ., Karamete A. Dil, Konuşma ve Yutma Araştırmaları Dergisi (DKYAD), cilt.1, ss.50-61, 2018 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

Araştırmacı olarak yer aldığı projeler

Kulak Kayıkcı M. E. , Atalık G., Kirazlı M. Ç. , Kara İ., Yükseköğretim Kurumları Destekli Proje, İletişim Bozukluklarının Terapisinde Teknolojinin Kullanımı, 2017 - 2021

Özcebe E., Noyan Erbaş A., Karahan Tığrak T., Kurada H. Z. , Kirazlı M. Ç. , Esen Aydınlı F., Kulak Kayıkcı M. E. , Kara İ., İncebay Ö., Bacık Tırank Ş., et al., Yükseköğretim Kurumları Destekli Proje, Proje Adı: Nörojenik Kökenli Ses ve Konuşma Bozukluklarında Objektif Değerlendirme Yöntemleri ve Terapinin Önemi, 2014 - 2017

Sertifika                             

Aile Danışmanlığı, Online, Sertifika, 2021 (Ulusal)

Facial Action Coding System, Yüz hareketleri kodlama sistemi. Evrensel olarak ortaya çıkan yüz hareketlerini etiketleyerek araştırmalarda uluslararası literatüerde ortak dilde geçerli ve güvenilir olarak ifade etmeye yardımcı olur, Online, Sertifika, 2018 (Uluslararası)

Lidcombe Program of Early Stuttering Intervention, Erken dönem kekemelik terapisi, Swindon, İngiltere, Sertifika, 2014 (Uluslararası)                                                               

Kurs                                     

The Eastern Workshop of The Stuttering Foundation, Kekemelik terapisinde bilişsel davranışçı yaklaşımlar, Boston, Amerika Birleşik Devletleri, 2018 (Uluslararası)                                                               

fMRI Course, fMRI araştırma teknikleri, temelleri, analizler, İstanbul Üniversitesi, 2017 (Uluslararası)                                                          

Eğiticilerin Eğitimi Programı, Başarılı bir eğitim uygulamasının içermesi gereken bilgi-becerilerin kazandırılması, Hacettepe Üniversitesi, 2016 (Ulusal)                

The Western Workshop: Diagnosis and Treatment of Children and Adolescents Who Stutter: Practical Strategies, Çocuk, adölesan ve erişkinlik kekemeliği olan kişiler için tanıda dikkat edilmesi gerekenler ve terapi teknikleri ve güncel araştırmalar, Pasific University, Amerika Birleşik Devletleri, 2015 (Uluslararası)                

DIR Floortime (101) Başlangıç Düzeyi, Dil gelişiminin aile temelli desteklenmesi, Ankara, 2015 (Ulusal)                                               

Oyun Terapisi Eğitimi, Oyun terapisi prensipleri ve uygulaması, PADEM Psikoloji, 2015 (Ulusal)                                                          

Interprofessional Training Through The Use of Simulation and Other Strategies, Strengthening interdisciplinary team work by simulation, Ankara, 2014 (Ulusal)                                                               

Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL), Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL) uygulama ve puanlama eğitimi, Ankara, 2014 (Ulusal)

Çocuğumda kekemelik

İyi günler hocam benin çocuğum 3,5 yaşında ve kekemelik başladı hastaneye götürdük bu yaşta tedavi olmaz 6 yaşına kadar bekleyin dediler. Daha da ilerlemesinden korkuyoruz ne yapmalıyız? Eğer tedavi olabilecek yaşta ise bunun ücreti ne kadar olur benim maddi durumum zayıf. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Dkt. İlkem Kara

Dr. Dkt. İlkem Kara tarafından cevaplandı

Merhaba, Çocuğunuzun konuşmasının akıcılığında bozulmalar başladıysa bölgenize yakın bir dil ve kon... Cevabı görmek için tıkla.

19 Kasım 2021 tarihinde cevaplandı.

İlkem Kara
Çankaya, Ankara Çankaya/Ankara
En Yakın Uygunluk
İmkanlar
Wi-fi Online Doktor Danışma Devamı
Ödeme Yöntemleri
Kredi kartı ile ödeme Nakit Havale/EFT Devamı
Randevu Hattı

Hakkında

Dil ve Konuşma Terapisti İlkem Kara lise öğreniminin ardından 2009 yıllında arasında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü başarı ile tamamlamıştır. Lisans eğitiminin bir dönemini Litvanya’da Mykolas Romeris Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde görmüştür. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları uzmanlığı programını tamamlayarak Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı olmuştur. 2009-2014 yılları arasında okul öncesi eğitim alanında, özel eğitim alanında ve koklear implantlı bireyler ile çalışmıştır. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Anabilim Dalı Odyoloji ve Konuşma Bozukluklarında doktora çalışmalarını tamamlayarak Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Doktoru olmuştur. 2014-2021 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde akademisyen olarak görev yapmıştır.  Bu yıllarda sorumlulukları arasında Akıcı Konuşma Bozukluklarında Değerlendirme ve Terapi dersi de dahil olmak üzere sorumlu ve yardımcı ders öğretim elemanlığı, lisans öğrencilerine süpervizyon desteği, dil ve konuşma alanına değerlendirmeler ve terapi takibi ve araştırma yapmak yer almıştır. Doktora çalışmaları esnasında ve sonrasında ilgisini ve çalışmalarını okul öncesi, okul çağı, adölesan ve yetişkin kekemelik terapileri üzerinde yoğunlaştırmıştır. Okul çağı kekemelik terapisi kitabının yazarlarındandır. Kekemeler için öneriler ve Okul çağı çocuklarda bilişsel, afektif, linguistik, sosyal ve motor değerlendirme (CALMS-TR) kitaplarının çevirmenlerindendir. Devamı

Sertifikalar

Diploma Aldığı Kurum

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

İlgi Alanları

Hızlı - bozuk konuşma (Cluttering) Artikülasyon Bozukluğu Konuşma sesi bozuklukları Kekemelik

Ücret Bilgisi

Muayene ücretlerini öğrenmek için ara 0 (850) 474 63 13

Görüşler

5.0

Zamanlama

5.0

İlgi

5.0

Ortam

4.9
ST
SUN*** T***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

HER ANLAMDA MÜKEMMEL BİR DOKTOR

Dir*** Ç***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Kızım 3 yaşında Ayrılık Travması Geçirdi Ve Ciddi Bir Şekilde Kekemelik Başladı Bir Arkadaşımın Tavsiyesi İle İlkem Hoca İle Tanıştık Bu Zorlu Süreci Atlattık Bize Olan Güleryüzü ve İlgisi için çok teşekkür ederiz hep varolun

HE
Has*** E***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Güzel şeyler bazen çok emek ister, bazen biz anne babaların da motivasyona ihtiyacı olur. İşte o noktada da bizi de ayrıntılı bilgilendirerek motive ettiği için Değerli Doktorumuz İlkem hanıma çok teşekkür ederim

AE
Ali E***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

İlkem Hocanın ilgi ve alâkası çok iyiydi. En kısa zamanda tedavisi sayesinde sonuç aldık. Kesin sonuç almak isteyenler kesinlikle ulaşmalı

SE
Sin*** E***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Çok memnun kaldım. İşinde çok başarılı bir hoca. Herkese tavsiye ediyorum.

GC
Gün*** C***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

15 aylık kızım ile iletişim kurmak iletişim kurmak için destek almak istedim ve İlkem hoca sayesinde bu sorunu ortadan kaldırdık. Bebeğimi anlamak ve onunla bağ kurmak çok güzel teşekkür ederim

EK
Ebr*** K***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Gerçekten çok ilgili güleryüzlü bir doktor🙏

Ha
Hat*** A***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Kızım 5 yaşında, konuşma sorunları vardı. Bazı harfleri yanlış söylüyordu. Tedavi devam ediyor ama belirgin fark var şuan öncesiyle. İlgisi ve işinde çok iyi.

MG
Mer*** G***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Oğlum 6 yaşında, ürkek biraz ama İlkem hanıma erkenden alıştı. Oğlum farkına bile varmadan tedavisini alıyor, oyun oynayarak eğlenerek. İlkem hocanın ilgisinden çok memnunuz.

MA
Mer*** A***
Zamanlama
İlgi
Ortam
2 ay önce

Oğlumu kime emanet edebiliriz diye endişelenirken bir tavsiye ile kendisine ulaştık. Çocukları çok sevdiği çocuklarla olan ilişkilerinden hemen belli oluyor. Çok ilgili.

Sık Sorulan Sorular

Dr. Dkt. İlkem Kara ile nasıl iletişime geçerim?

Dr. Dkt. İlkem Kara için online veya telefonla randevu alabilirsin.

Dr. Dkt. İlkem Kara için nasıl randevu alabilirim?

Dr. Dkt. İlkem Kara ile iletişime geçmek için bu telefon numarasını ara: +908504746313

Dr. Dkt. İlkem Kara nerede çalışıyor, iletişim bilgileri nedir?

Dr. Dkt. İlkem Kara İlkem Kara bünyesinde çalışıyor. İletişim bilgileri için profilini ziyaret et.

Dr. Dkt. İlkem Kara hangi uzmanlık alanında hizmet veriyor?

Dr. Dkt. İlkem Kara Dil Konuşma Bozuklukları uzmanıdır. Hızlı - bozuk konuşma (Cluttering), Artikülasyon Bozukluğu, Konuşma sesi bozuklukları alanlarında hizmet veriyor ve hastalıkların uzmanlık alanında hizmet veriyor.

Ücretsiz Randevu Oluştur

Doktorsitesi.com üzerinden randevu oluşturmak ücretsiz.

Kapat
Takvim Bulunamadı.
Çağrı Merkezi 0 (850) 474 63 13

Bu uzmandan online randevu alabileceğin bir takvimi bulunmuyor.

Randevu Takvimi Talep Et

Talep Et

Kapat
Hata
Form gönderilirken hata oluştu. Tekrar dene.
Başarılı Formunuz başarıyla gönderildi.
Bu uzman henüz Doktorsitesi.com üzerinden online randevu kabul etmiyor.

E-posta adresini bırak ve uzman randevu kabul etmeye başlayınca sizi bilgilendireceğiz.

Facebook Twitter Instagram Youtube