MZ
Soru Sahibi
11 Mayıs 2021 00:04

Yeme Bozukluğu

Merhaba Doktor Çağrı Bey; Benim 8 yaşında erkek ve kısırlaştılmış bir Ankara Kedim var. Kendisi kuru mama yiyerek bugünlere geldi. Teklif etmemize rağmen farklı yiyecekler istemedi. Öyle ki ıslak mama konusunda dahi çok seçici. Geçtiğimiz 1 yıldan beri insan yemekleri istemeye başladı. Ekmek dahi istiyor. Simit, ekmek içi, zeytin, peynir, çiğ-pişmiş et türevleri... Ek Bilgiler: Kedi maltı veriyorum multivitaminli (Gimpet marka) ve N&D mama ile besleniyor. Nadiren kedi çimi de veriyorum. Hareketsiz bir yaşamı var. 5 kilo civarında. Belirli bir rahatsızlığı yok. Oyunda çabuk nefesi tıkanıyor, sol gövde tarafını taratmıyor ve geceleri ağzı kurumuş gibi ses çıkartıyor. Bazen safra bazense tüy kustuğu oluyor; kusma sıklığı hafta 1 ama bazen sıklaşabiliyor veya seyrekleşebiliyor. Soru: Bu bilgiler ışığında bana bilgi verebilir misiniz, kedim hasta mı? Sindirim, böbrek veya vitamin eksikliği mi var? Kan tahlili çok yüksek ücretli olduğu için şüphe etmeden bunu yaptırmak istemiyorum. İşsiz olduğum için elzem mi bilmem lazım. Değerli vaktinizi ayırdığınız için minnettarım. Şimdiden yanıtınız için tüm içtenliğimle teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. 🙏

1 cevap
Cevaplar (1)

merhaba oncelıkle kan tahlılı bıyokımya olarak karacıger ve bobrek degerlerıne 3-4 yasından ıtıbaren yılda bır kez bakılmasını onerıyoruz. yenı baslayan baslamıs olan devam eden bır sıkıntı varsa erken yakalamak adına. o yuzden 8 yasında bır kedı ıcın karacıger bobrek bıyokımyası bakılması gereklıdır. anlattıgını solunumda oyundan sonra hızlanma tıkanma vs var ıse de kardıyolog veterıner hekım tarafından ekgsı ve ekosu cekılmesı gerekır yanı profesyonel bı kalp muayenesı yapılsa ıyı olur.

12 Mayıs 2021 20:38