GM
Soru Sahibi
21 Haziran 2021 00:41

Yasmin etkinliği

hocam öncelikle iyi günler diliyorum. ben yasmine başlamadan önce 2 ay farklı bir doğum kontrol hapı kullanıyordum. fakat son kutumda adet gecikmesi problemi yaşadım ara kanamalarla beraber. bu sebepten ilacın son 2 hormonsuz hapını içmedim ve bıraktım. 2 onceki adetim 29 mart ve 23 nisan, ben mayıs ayında degil haziranın 3ünde adet gördüm. 3 haziranda adet görünce de yasmine başladım, fakat yasmini almaya başladığım günden beridir kanama sorununu yine yaşıyorum yani normal periyodum 4 gün fakat 3 hazirandan beri kanamam devam ediyor .benim iki sorum olacak.ilk olarak son adetim çekilme kanaması olduğu için yasminin korumaya başlayıp başlamadığını merak ediyorum. ikinci olarak da ikinci haftanın sonlarında (16 haziran) sadece tek bir ilacımı bir saat belki bir saat on dakika geç aldım ve 12 haziranda da ilaca ek kondomla ve dışarı boşalmayla korundum, vajinadan uzaktaydı ama yine de gebe bırakma riski var mıdır? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mehmet Fırat Mutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

yasmin kullanmaya başladıktan sonra en geç 1 hafta içinde korunma etkisini gösterir. anlattığınız durumuda gebelik sans yokm denecek kadar az Doğum kontrol ilaçları il 3 aya ara kanama yaypabilir, ilacınız düzenli sekilde kullanmaya devam etmenizi öneririm

21 Haziran 2021 11:13
GM
Soru Sahibi

Hocam merhaba ben ilk kutumu bitirdim 3 gün oldu ve hala adet görmedim sadece çok az miktarda olan kanamam hala devam ediyor, ara ara kasık sancim oluyor. Çok endişe ediyorum kan arada kırmızı arada pembe arada kahve geliyor. Yerleşme kanaması geçiriyor olabilir miyim gerçekten çok endişe ediyorum. Pazartesi günü ilişkinin üstünden 15 gün geçmiş olacak kan testi yaptırsam sonuç alır mıyım?

26 Haziran 2021 22:09
Doç. Dr. Mehmet Fırat Mutlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Kan testi yaparsanız sonuç alırsınız

27 Haziran 2021 11:55