TI
Soru Sahibi
10 Ağustos 2020 14:10

Yardıma ihtiyacım var

İyi günler Damla Hanım ben 19 yaşındayım bu sene yks ye girdim ve okulun virüs öncesinde ki yani okullar kapanmadan önce bi anda derstte ter bastı,bi bunaltı geldi ve tuvaletim gelmeye başladı resmen derse girmek istemiyordum 40 dk şok derstte tuvaletim gelecek diye 3 gün boyunca hep okuldan erken çıktım sırf bu durum yüzünden ve sonrasında zaten okullar kapandı bu durumda böyle kaldı. Şimdi yani bu olay üzerinden 5 ay sonra sürücü kursuna başladım ve ilk günümde de aynı durumları yaşadım ateş bastı, daraldım tuvaletim geldi ve 1.5 saat süren bir derstti çok bunaldım yine aynı şeyleri yaşacağım diye ve yaşadım da sırf tuvaletim gelmesin ve daralmayım diye dua ettim sürekli normalde 3 4 saatte tuvaletim gelmez ama böyle sınıfa girince derstte olduğumu bilince sanki altıma yapacakmışım gibi bunalıma giriyorum bu beni çok üzüyor ve yıpratıyor ne yapmam lazım? Lütfen bana yardımcı olun

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Psk. Damla Yaşar
Psikoloji , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhabalar, Anladığım kadarıyla yalnızca sınıf/ders ortamında bahsettiğiniz durumları deneyimliyorsunuz. Evdeyken ya da başka bir ortamda da benzeri bir durumla karşılaştınız mı? Sınavın ya da deneyimlediğiniz başka yaşam olaylarının yarattığı stres ve kaygı dolayısıyla bu semptomları göstermiş olabilirsiniz. Bir kere yaşadıktan sonra da onu yaşadığınızda hissettiğiniz korku nedeniyle yaşadığınız kaygı "ya tekrar olursa" düşüncesi diğerlerini tetiklemiş olabilir. Tekrar aynı şeyin olacağını hissettiğinizde gevşeme ve nefes egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz: - Nefesinize odaklanmaya çalışarak diyaframdan nefes alıp vermeye (genellikle stresli durumlarda göğüs nefesi alırız-kısa ve kesik- ; diyafram nefesi ise daha derindir ve sakinleşmemize yardımcı olur- bir elinizi karnınıza bir elinizi göğsünüze koyup nefes alıp verirken karnınızın şişip indiğini fark etmelisiniz) ve bu nefese odaklanmaya çalışabilirsiniz. - Kendinizi telkin etmeyi deneyebilirsiniz, o sırada bir saate dikkatinizi verip 10-15 saniye sayabilirsiniz ("evet şu an kendimi çok iyi hissetmiyorum ama bu geçici, 10a kadar sayacağım ve geçecek, sakinleşeceğim" gibi) - O sırada mümkünse esneme-gevşeme hareketleri yapabilirsiniz, kolunuzu bacağınızı oynatmayı ve hareketin yarattığı hisse odaklanmayı deneyebilirsiniz. - Rahatlatıcı bulduğunuz bir anı ya da yeri zihninizde canlandırmaya çalışabilirsiniz. - Ortamdaki bir sese ya da kokuya dikkatinizi vermeyi deneyebilirsiniz. Süreci takip etmeniz önemli, ne gibi durumlarda-nerelerde ne oluyor da bu semptomları deneyimliyorsunuz onun farkına varın. Kendi kendinize baş edemediğinizi düşünürseniz stresle başa çıkma becerilerinizi geliştirmek ve destek almak için bir uzmana başvurabilirsiniz. Saygılarımla.

10 Ağustos 2020 18:32