BA
Soru Sahibi
4 Nisan 2021 18:43

Yanan ağız sendromu

Merhaba hocam 29 yaşındayım 4 aydır çoğunlukla sağ tarafta dilimde ağrı yanma gibi bir his var. Aynı şekilde damağımda ve bazende dudaklarımda hissediyorum. Sıcak bişeyler içtikten sonraki his gibi birşey. Ağız içinde yara aft vs. Birşey yok. Defalarca doktora gittim. 4 kbb doktoru gördü ilaçlı boyun mr ve difüzyon mr çene mr da birşey çıkmadı.burundan kamerayla muayenede oldum defalarca. antibiyotik b vitamini kullandım fayda etmedi. Diş doktoru ve nöroloji doktorunada göründüm beyin mr dada bir sorun çıkmadı. Gabaset ve laroxyl verdi onlarda şikayetlerimi geçirmedi. Yemek yerken çok rahatım ağrı sızı hissetmiyorum. Şikayetlerim çoğunlukla öğleden sonra başlayıp akşama doğru şiddetleniyor. Bir kaç haftadırda dilimde karıncalanma hissi başladı. Boğazımda da kuruluk var. Artık hangi doktora gidilir bilmiyorum hayat kalitemi çok etkiliyor. 7 aydırda fibromiyaljim var birbiriyle alakalı mı bilmiyorum. İnternette yanan ağız sendromu diye birşeye denk geldim. Şikayetlerim bununla ilgili olabilir mi acaba yada başka bişey midir fikrinizi almak istedim teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Dt. Tijen Secerli Dürer
Diş Hekimi , Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Yanan ağız sendromunda bir kaç etken bir arada görülebilir. Toksin yuku ve vitamin eksikliği Malzeme hassasiyeti Sinirsel iletide bozukluk Bunların hepsine bir arada müdahale edilmesi gerekir. Acil yapmanız gereken şekerli, unlu yiyecekleri, süt ürünlerini tamamen kesin, B12 almaya başlayın. En kısa zamanda bir bütünsel dişhekimine görünün. Geçmiş olsun

5 Nisan 2021 09:50
BA
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim. Şikayetlerim yanan ağız sendromu diyebilir miyiz, gittiğim doktorların hepsi bizle ilgili değil diyor. Kimse bir teşhiste bulunmadı buda beni çok zorluyor.kronik faranjitim ve hiç geçmeyen geniz akıntım var belkide bu tetikledi bilemiyorum. Tedavisi olan bir durum mudur yada kendiğinden geçme ihtimali var mıdır tekrar çok teşekkür ederim

5 Nisan 2021 12:10
Dt. Tijen Secerli Dürer
Diş Hekimi , Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Evet Ayşe Hanım, yanan ağız sendromu tedavi edilebilir, fakat süreç uzundur, biraz sabır gerektirir.

27 Nisan 2021 14:29