AF
Soru Sahibi
14 Mayıs 2019 19:59

Wc aliskanligi ve su korkusu hakkinda(ikisi ilintili sanki biraz bizde..)

Merhaba,29 aylik kizim birkac zamandir bezini cikartiyor bezsiz gezmek istiyordu..Zamanla bez disinda belirli bir yere yapmaya basladigini farkettim... Suyu oldu olasi pek sevmez ama gecen hafta,havuz adi altinda ayarladigim, su doldurulmus bebek kuvetinde oyuncaklarini gorunce icine girip oynamaya basladi..Tabi cok sevindim. Bir sure sonra farkettim ki cisini de suyun icine yapiyor. (Gunde belki 8kez suda oynamak istedi mesela 1gun .) wc aliskanligi acisindan da kolay olacak diye seviniyordum (bezi kuru oluyordu gece bile yapmamisti mesela) Ertesi gun sudan aniden kalkip kacti baktim icine kaka yapmis. Bir korku olustu ondan sonra. Zar zor yikadim kizimi,kakayi anlattim falan normal oldugunu artik tuvaletine(lazimlik) yapmasi gerektigini ama boyle seyler olabilcegini vs vs..O gunden sonra kizim banyonun kapisindan bile gecmiyor,legen kuvet vs gorunce cildirmks gibi agliyor. Kuvetini yada baska bir legeni bos bi sekilde getirip antreye koysam bile gotur diye agliyor..Ne yapacagimi bilmiyorum..Isin kotusu tekrsr bez takmaya basladik..Ve bezinden de rahatsiz olup cikarmak istiyor ama lazimliga yada havuza da yapmiyor. Herhangi bir yere nere olursa cis yapiyor . Kakasi oldugunu sezince de beezz takk diyor bez istiyor benden. Sanirim bir travma olustu ne yapmaliyim? Wc egitimi icin zamanlama nasil sizce? Hazir mi degil mi kafam karisik..(kizim ancak18 aylikken desteksiz yurudu, diger gelisimlerinin gec olabilecegi hakkinda bir gerekce olabilir mi?)

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Tuvalet eğitimi için uygun yaş 1,5-2,5 yaş arasıdır. Tuvalet eğitimini lazımlıkla, leğene, küvete, suya vb. şekilde değil, direk klozetle başlamlısınız. Klozetin üstüne onun seveceği bir adaptör alınız. Adaptörün mutlaka yanlardan tutma yerleri olsun. Ayaklarının altınada bir yükseltici koyunuz. Korkmaması için. Ayrıca onunla konuşup, oyunlarla birlikte bezini çıkararak eğitime başlayınız. Nazik, anlayışlı, ama kararlı olunuz. Beze geri dönmeyiniz. Kızınıza sevgiler.

15 Mayıs 2019 16:14