BS
Soru Sahibi
13 Nisan 2020 10:29

Vsd kalp defekt

Slm 36 yasinda bayan ım doğuştan gelen defekt var ameliyat olmadım ne gibi sorunlarla karşılaşırım normal insan gibi hayatımı sürdürebilirmiyim riskim çokmu 2 doğum yaptım yaşantıma bi etkisi olurmu )(vsd perimembranoz küçük)kalp enfeksiyonu olurmuyum yorumunu bekliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun Sinem Hanım, Bazen anne karnında iken kalp gelişimi sırasında kapanması gereken kalp delikleri tam olarak kapanamıyor ve özellikle küçük boyutlu olanlara sahip hastalar erişkin yaşa kadar tanı almadan gelebiliyor. Sorunuza yanıt vermek için sizin diğer ekokardiyografi parametrelerinize de hakim olmak gerekir. Evet, kalpte genişlemeye yol açmamış, akciğer damarının basıncını yükseltmemiş bazı küçük delikleri müdahalesiz takip edebiliyoruz. Böyle takip ettiğimiz hastalarda da mutlaka uyulması gereken bazı kurallar var. Bunlar poliklinikte uzunca konuşulması gereken noktalar. Geçmiş Olsun www.drcanozbek.com

15 Nisan 2020 09:14