ÇA
Soru Sahibi
25 Şubat 2019 03:36

Viral enfeksiyonlar

hocam merhabalar. 1 ay önce de yazmıştım. oğlum influenza sonrası zatürre geçirmişti. şimdi yine grip oldu öksürük de var. grip belirtileri başladığında umca damla verdim 5 gün boyunca. bugün ateş ve kusma da başlayınca bi semt polikliniği aciline başvurduk. boğazı iltihaplı ayrıca bronşit olmuş dedi. ventolin pulmicort ve augmentin fort verdi. augmentini 5ml olarak iki kez yazmış. Ocak ayı başından sonuna kadar antibiyotik kullandı oğlum zaten. probiyotik damla kullanıyordum ayrıca. ben çalışıyorum ama dikkatli titiz ve bilinçli bir anne olduğumu düşünüyorum. neden sürekli viral enfeksiyon kapıyor ve beslenmesi duzelmiyor oğlumun hocam. balık yağı multivitamin probiyotik hepsini kullandım ve denedim. tıpta IGG testi yaptılar sonuç 763 çıktı. normal dediler EBV VCA, BRUCELLA gibi testlerde yapıldı negatif çıktı. eczacımız immün 44 diye bir şurup önerdi ama 4 yaş üstü yazdığı için size sormadan almadım. birde mürver özlü vitamin desteği varmış. sizce kullanmalı mıyım kullanmaliysam hangisini tavsiye edersiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hüseyin Üskül
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhabalar. Öncelikle çocuğunuzu muayene etmeden net bir tani koyup çözüm bulmak mümkün değil. Ama Altta yatan herhangi bir sağlık problemi olmayan cocuklarda dahi ayda 1 gecirilen viral enfeksiyon normal olarak kabul edilebilir. Bu konuda tedirgin olmaya gerek yok. Onemli olan otit, pnomoni apse vs gibi bakteriyel enfeksiyon sıklığıve cocugun hastaneye yatirilarak tedavi gereksinimidir. Kullandiginiz takviyelerin hastalığı önler seklinde kanitlanmis kesin etkileri yok. Ama hastalikla mücadelesini destekleyip kolay iyileşmesine yardımcı olabilir. Kara mürver esktresi de ayni sekilde. 4 yaş alti yazmasi tarım bakanlığı onayli olmasi nedeniyle. 1 yaş sonrası kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun.iyi gunler

27 Şubat 2019 10:39