uf
Soru Sahibi
2 Ocak 2021 02:12

vazodilatasyon ve vazokonstruksiyon

merhabalar hocam. bir sorum olacak size. vucutta ki kan basincini arterioller kontrol ediyor diye biliyorum. vazodilatasyon yaptiginda arterde ki basincin dustugunu vazokonstrüksiyon yaptiginda arterde ki basincin yukseldigini biliyorum. peki egzersiz sirasinda yada cinsel aktivite sirasinda hem arterde tansiyonun basincin yukselmesi hemde kanin gerektigi organda vazodilatasyonun yapilmasi nasil mumkun oluyor. vucut ayni anda hem vazodilatasyon hem vazokonstrüksiyon yapabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)

Daralma veya genişleme her tarafta beraber olmak zorunda değil. Bir sistem veya organdaki damarlar daralırken aynı anda bir diğer sistemin damarlarında genişleme vücut için çok sıradan bir iştir. Selamlar.

3 Ocak 2021 20:34