DB
Soru Sahibi
21 Kasım 2022 22:55

Varikosel ve Sperm Testi

Hocam kolay gelsin skrotal ultrason sonucunda bilateral testis boyutları tabidir. Parenkimleri homojendir. Epididim baş ve kuyruk kısımları doğaldır. Doppler Us'de testis ve epididimlerde patalojik kanlanma tespit edilmemiştir. Peritestiküler mayii biteral fizyolojik miktardadır. Sağda 1.8 mm valsalva ile minimal reflü akım varikosel solda 1.9 mm valsalva ile minimal reflü akım varikosel izlenmiştir yazıyor. Fakat sprem testimde çok düşük çıkıyor motilite %3 ph 7.5 hızlı hareketli sıfır yavaş hareketli %3 haretketsiz %97 morfoloji ise normal %2 baş %28 boyun %26 kuyruk %44 sizce varikosel ameliyatına gerek var mı yoksa takviyeler yeterli olur mu teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba oncelikle gecmis olsun. Sperm testi degerleriniz daha ileri testleri gerektiriyor gibi. Varikosel acisindan da en onemli sey hekimin muayene bulgusudur. O nedenle iyi bir urologun takibine girmenizde yarar var.

2 Aralık 2022 10:39
DB
Soru Sahibi

hocam sonradan yapılan hormon testinde östrojen hormonum çok yüksek çıktığı için doktor ona bağladı ilaç başladı

2 Aralık 2022 11:17

Ilac baslandiysa mutlaka takibi yapilmalidir. Takiplerinizi ihmal etmeyin. Gecmis olsun.

3 Aralık 2022 10:23