SD
Soru Sahibi
19 Mart 2021 15:55

Vajinal gaz

İyi günler hocam, 25 yaşındayım kimseyle bir yakınlaşmam olmadı. Ama ben uzun süredir vajinamdan ses gelmesinden aşırı derecede rahatsız oluyorum. Böyle oturup kalktığımda, spor yaptığımda en kötüsü uyuduğum yerde beni uyandıracak kadar hisli ve sesli bir şekilde vajinamdan affedersiniz osuruk çıkışı gibi bir hisle birlikte seslerin gelmesi. Ve orada sürekli bir açıklık hissediyorum. Kimi doktorlar bunun bakirelerde olmayacağını söylüyor, kimi ise gaz yapan mantar olabileceğini ama hiçbir şekilde akıntım, kaşıntım yok. (Küçükken çok sık vajinal enfeksiyon geçirdiğim için mantarın belirtilerini biliyorum ve şimdi bir enfeksiyon belirtim yok) ama ben 1 yıla yakın erkeklik hormonu fazlalığından doğum kontrol hapı kullandım ve erkeklik hormonu yüzünden obezite sınırındayken bir anda sağlıksız bir şekilde kilo verdim. Vücudumun her tarafında sarkmalar mevcut. Buna vajinamın iç dudaklarıda dahil.Benim aşırı kiloluyken bir anda vermem yada, doğum kontrol hapı kullanmam vajinamda sarkma oluşturmuş olabilir mi ve bu vajinal gazdan kurtulmak için yapabileceğim bir şey yada kullanabileceğim ilaç-krem var mı? İnternette kegel egzersizi diyor ama o hareketi bir türlü doğru yapamıyorum ve yapmaya çalıştığımda gaz çıkışında artış oluyor. Artık açıklık hissi ve gaz çıkışı psikolojimi bozmaya başladı. Ve havanın bakireliğe zarar vermeyeceğini bilsemde acaba genişler mi esner mi diye diye düşünmeye başlıyorum ve bu düşünmelerin sonu iyi değil biliyorum. Bu vajinal gaz normal mi? Ve kurtulmak için ne yapabilirim lütfen yardım edin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Alkılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Vajinal gaz çıkışı tamamiyle anatomik bir sorundur bakire kadınlarda daha nadir olmakla birlikte tıpki cinsel aktif kadınlarda olduğu gibi vajinal gaz çıkışı görülebilir. Bir şekilde vajinal duvarınızda zayıflık var ve vajinal giriş nispeten daha dar kalıyorsa aynı barsaktaki gibi bir gaz çıkışı olabilir. Bu durum her hangi bir sağlık sorununa yol açmaz kızlık zarınıza da bir zarar vermez fakat rahatsızlık yarattığında bunu cinsel aktif kadınlarda cerrahi düzeltme yaparak geçirebiliyoruz sizde ise bu mümkün olmadığı için kegel egzersizi en etkili yöntem. Fakat fayda görebilmek için bunu mutlaka uzun süreli yapmalısınız. Başta pelvik kaslarınızı istediğiniz gibi kasamamamız normal zamanla güçlenerek daha rahat egzersiz yapmaya başlayacaksınız ki bu dönem de artık egzersizin şikayetlerinizi çok azalttığını göreceksiniz. Sağlıklı günler dilerim

20 Mart 2021 10:36