as
Soru Sahibi
27 Kasım 2020 01:51

Vajina iç dudağında kırmızı şişlik

Merhaba Yeşim hanim,23 yasindayim ve 3 gun önce vajina sol iç dudaginda yanmayla başlayan ve sonradan şişip otururken ve yürürken iğne gibi batan kırmızı bir şişlik vardi,3.gün dayanamayip aile hekimine gittim gecici olarak vajinal krem ve antibiyotik verdi ve gecmezse bartolin kisti olabileceğini söyledi.Ilaclari kullandigim ilk günden sonraki sabah külodumda kahverengi iltihap gibi akinti tarzi leke vardi.Patlamis sanirim oradaki kirmizi şişlik fakat bugün 4. Günüm oturup kalkip yürüyebiliyorum ilaçlara da devam ediyorum vakat kontrol ettigimde hala orada küçük kızarıklık var.Sizce bartolin başlangıcı midir?

3 cevap
Cevaplar (3)
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

bartolin kistine benziyor, tekrarlayabilir, genital hijyeninize dikkat edin.

27 Kasım 2020 19:04
as
Soru Sahibi

Peki tekrarlayabilir demissiniz, antibiyotik ve vajinal kremi kullanıyorum hala ona rağmen tekrarlarsa bunun ilaclarla bir sonu gelmeyecek mi yani? Illaha ki ameliyat mi sart? Çoğu yerde ameliyat edildiği yaziyor endiselendim acikcasi...

28 Kasım 2020 01:49
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

evet, maalesef.

28 Kasım 2020 13:24
as
Soru Sahibi

merhaba, 23 yasindayim,, regl gecikmesinden dolayı dogum kontrol hapi kullandim doktor 3 ay düzenli kullan dedi ayni zamanda kist vardi ve son kontrolde kist kaybolmustu fakat hap bana dokundu sanirim mide bulantısı çekiyordum surekli.3.ayı beklemeden 2 ay kullanip doktora gittim ve o halde dogal yolla ostrojen almam gerektigini soyledi ama kist kaybolduğu için ilaci da kullanmana gerek yok dedi.Fakat bu 2 aylik dogum kontrol hapi kullanimi sonrasi adetim yine gecikti,doktor yumurtan gec catliyor demisti ama hap sonrası tekrar bu gecikmeyi yaşamam normal mi? Hala adet olamadim ve huzursuzluk yaratiyor bende.Panik atağımı bile tetikliyor.

13 Mart 2021 18:46
Op. Dr. H. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sizi kendim ultrasonla değerlendirmediğim için yorum yapamıyorum. Ayrıca Hormon tetkiklerinizi görmem gerekiyor. Randevu için Tel: *** *** **

16 Mart 2021 00:57