YT
Soru Sahibi
13 Kasım 2019 15:30

Uzun süreli yaygın lap

Oğuzhan hocam merhaba.Bağ Doku hastasıyım yaklaşık 6 aydır tedavi görüyorum ama ne olduğunu anlayasıya çok zaman geçti. 2011 yılında reyno ve ensede reaktif lenf bezi çıktı. Sonrasında 2016 yılında boynumda ağrı sebebi ile kbbye gittim yine reaktif lenf bezleri çıktı. Dr ab verdi küçülme oldu ama 5-6 ay sonra yine hafif büyüdüler . Bu arada boyutları patolojik değil .hematolojiye gitmem söylendi gerekli kan tahlilleri yapıldı ve sorunun son 3-4 ultrasonda görülen mm’lik solid nodül ve hashimoto görünümü olduğu 6 ayda bir anti tpo baktırmam gerektiği söylendi.tsh ve diğerleri şimdilik normal. Bu yıl sakroiliak eklem mrı çekildim mrda kasıklarımda da bir tarafta 4 diğer tarafta 2 olmak üzere reaktif ve mmlik lenf nodülleri varmış.bunun üzerine tekrar dra gittim normal old. Söyledi.sağ omzumda romatizma kaynaklı sorun oluştu yine mrda reaktif sayılabilecek birkaç adet reaktif lenf nodu var dendi.şimdi genel cerrahiye gittim eski sonuçlara bakarak biyopsi yapılması gerekir dendi iiab olarak.iiabın yeterli olmadığı konusunda çalışmalar okudum eksizyonel yada iiab kararı nasıl veriliyor ve anlattıklarıma istinaden görüşünüz nedir? Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Bu noktada internetten okuduklarınıza değil doktorunuzun önerisine önem vermelisiniz. Emin olun doktorunuz sizin okuduğunuz çalışmalardan çok daha fazlasına hakimdir ve sizden daha geniş deneyime sahiptir. Hiçbir hekimin kararını internet bilgisi ile değerlendireye çalışmayın. Geçmiş olsun dileklerimle.

16 Kasım 2019 02:57
YT
Soru Sahibi

Oğuzhan hocam tekrar merhaba . 2 gün enfeksiyon hastalıkları servisinde yattım. 4 bölge ultrason ve enfeksiyon var mı diye kan tahlili bakıldı. Brucelle vs testleri yapıldı hepsi negatif çıktı. İç organlarım normal,boyundaki lenf nodları yağlı hilusu seçilen ince korteksli santral , ovoid şekilli nonspesifik gibi kelimeler geçiyor raporda , boyutları küçük olduğu için mm’lik reaktif lenf nodu dendi. Yine kasıklarımda da aynı şekilde . Reaktif dendi boyutları çok küçük olduğu için mm’lik dendi yine. Koltukaltımın oyuk kısmında sağda 12*5 mm ve solda 13* 5 mm reaktif lenf nodları izlendi. Enfeksiyon doktorum bütün enfeksiyonların tahlilini yapamayacaklarını,muhtemelen eskiden ağır bir enfeksiyon geçirdiğimi söyledi. Radyolog da hepsinin reaktif olduğunu , kaydadeğer birşeyin olmadığını, herkeste görülebileceğini koltukaltımdakilerin ise enfeksiyondan olabileceğini söyledi. 2016da zatürre geçirmiştim hocam sol ciğerim su toplamıştı kendime zor geldim, sonrasında da 2 yıl boyunca 4 kere zatürre geçirdim . Enfeksiyon doktorum zatürrelerden kalmış olabileceğini söylüyor zaten bu lenf nodları da 2016dan beri varlar. 1 hafta sonrasına randevu aldım doktorum büyüme var mı diye koltukaltıma özellikle bakmak istediğini söyledi.şüphe oluşturacak bir lenf nodu olmadığı için biyopsi vs olmadım. Romatoloji doktorum saç dökülmesi ağızda ve burunda aft, eklem ağrıları,daktilit ve kapilleroskopide kapillerde azalma ve anti sm pozitifliğinden dolayı lupus olabileceğimi düşündü kompleman testi yaptı ama sonuç normal geldi. Hematolojiye de gitmiştim orda da temiz çıkmıştı sonuçlar. Ne yapmam gerekir sizce çok korkuyorum. Sevgi ve saygılarımla . Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler. Bu arada yeni yılın size sevdiklerinize ve tüm insanlara sağlık mutluluk huzur ve başarı getirmesini dilerim..

30 Aralık 2019 13:42

Merhabalar. Doktorujuzun dediği gibi lenf nodlarınız geçirmiş olduğnuuz enfeksiyonlara bağlı. Çok fazla evham yapıyor kendinizi dinliyor ve endişeleniyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Olabilecke tüm hastalıkalrdan daha önemli bir şey bu. Ortada bir hastalığınız yokken bu kadar kendinizi dinler zorlarsanız gerçekten hasta olacaksınız. Lütfen bu kadar kendinizi ve sizi sevenleri üzmeyin. Tm tahliller sonuçlar normalken neden ille kendinizde bir hastalık arıyorsunuz. Lenf bezleri kötü şeyler olmak zorunda değil. Vücutta bariz hastalık bulguları ve sizin şikayetiniz olmasa da özellikle kış aylarında her yanımız mikropla ve hastalıkal dolu. VÜcuda giren mikroplar da hastalık yapacak güce ulaşmadan bu lenf bezleri büyüyerek mikroplarla savaş yapmamız için gereken süreci başlatır. Lenf bezlerimiz olmasaydı da çevremizdeki milyonlaca mikroptan her biri bizi ağır hasta ederdi. Lenf bezlerinizden korkmayın onları sevin :) Lütfen canınızı da bu kadar sıkmayın. Yeni yıl için de tüm dilekleriniz için teşekkür ediyor size de mutlu, umutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum.

1 Ocak 2020 18:49
Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz
Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz Radyoloji

Yazar toplam 481 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Covid-19 Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz
Akciğer hastalıkları Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz
beyin mr incelemesi Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz
Gloitik odak Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz
Hocam lütfen yardım edin Uzm. Dr. Oğuzhan Yılmaz
Radyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Kaan Alişar
Dr. Kaan Alişar Radyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube