ÇM
Soru Sahibi
20 Kasım 2021 18:08

uykuda titreme

Hocam saygılar yaş 49 (E) .herhangi bir hastalığım yok .(şeker kilo kalp vs normal) emekli askerim.biraz fazla kaygı bozukluğu hastalık araştırma ,kendini dinleme gibi sevmediğim huylarım mevcut..biraz stresli ve evhamlı yapıya da sahibim.sorum şu hocam:yaklaşık 15 gün önce uykumdan(muhtemel rüyamda )çene titremesi ile uyandım 5 sn kadar sonra tekrar uyudum.o günden sonra hemen her gün, özellikle sol kolumun üstüne yattığımda sol kol bölgemde uyandıracak şekilde (muhtemel ki yine rüyadan uyandığım esnada) 5-10 sn dışardan gözükmeyen içsel bir sarsıntı/titreme oluyor.sadece sol kol bölgemde.bazen sol kolumun üstüne yatmamaya (kolumu sıkıştırmamaya)dikkat ediyorum ama yine de derin uykumdan uyandığımda özellikle sabah saatlerindeki uykumda kısa sürelide olsa sol kol arkası enseye doğru bu sarsılma /titreme oluyor.uyku hariç günün hiçbir saatinde bu olmuyor,uykuya dalmaya çalışırken de olmuyor.sadece uykumun derin kısmında 5/10 sn.oluyor.boyun ağrım var bununla alakalı olabilir mi? (boyun fıtığı vs).psk.olabilir mi? tavsiyeniz nedir?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhabalar...özellikle gece derin uykunuzda olması ve boyun ağrılarınızın da olması muhtemelen uyurken belli bir pozisyonda sinire baskı olabileceğini düşündürüyor.Cok endişelenecek birşey değil merak etmeyin ama nörolojiye başvurun,muayene olun ,servikal MR çekilir büyük ihtimalle. Geçmiş olsun.

20 Kasım 2021 19:39
ÇM
Soru Sahibi

hocam tekrar merhaba. tavsiyeniz üzerine nöroloğa muayeneye gittim.BEYİN MR ve SERVİKAL MR ile her iki kol EMG si yapıldı. BEYİN MR normal çıktı (anormal durum yok) SERVİKAL VERTABRAL KOLON MRG; Vertebra korpus köşelerinde hafif osteofitik sivrileşmeler izlenmiş olup intervertebral disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır. C5-6 diskine komşu end platelerde yer yer tip I dejenerasyon ile uyumlu sinyal kayıtları ve schmorrl nodül formasyonları izlenmiştir. C5-6 diskinin yüksekliği azalmıştır. C4-5 diskinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltan median posterior protrüzyon izlenmiştir. C5-6 diskinde osteofit formasyonlarının eşlik ettiği diffüz bulging ve sağ foraminal protrüzyon izlenmiştir. Spinal kord sağ anteriordan hafif basılıdır. Her iki nöral foramenler daralmıştır.. diğerleri normal. EMG ise; solda orta ileri düzeyde sağda hafif düzeyde KÜBİTAL TÜNEL SENDROMU Her iki kolda hafif düzeyde karpal tünel sendrıomu. SONUÇTA; boyun fıtığı ve kollarda sinir sıkışması var dendi. ilaç reçete edildi geçmez ise fizik tedavi (ameliyat önermiyorum şimdilik dedi) Hocam hem emg hem ,MR raporu bizi biraz tedirgin etti sizin de görüşünüzü almak istedim. endişelenecek bir husus var mıdır? uykudan uyandıktan sonraki 5/10 sn.lik elektiriklenme sebebi bu mudur sizce.? Değerli vaktinizi aldığım için hakkınızı helal ediniz.saygılar.

17 Aralık 2021 00:02
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhabalar...solda ileri düzeyde kubital tümel sendromu önemlidir, dirseklik kullanılması ve takip edilmesi gerekir.Ameliyat gerekebilir. Boyunda da nöral foramenler daralmış diyor. Muayeneniz çok önemli.kas güçsüzlüğü var mı?refleksler nasıl ? Hepsi birden değerlendirilerek karar verilir. Benim buradan söyleyeceğim şey anlamsız aslında.Dokorunuzla yola devam etmeniz gerekir. Geçmiş olsun

17 Aralık 2021 09:23
ÇM
Soru Sahibi

hocam saygılar ,şu sıralar çok sık rüya görüyorum buraya kadar sorun yok .Lakin dün gece eşime rüya görme esnasında çok şiddetli olmayacak şekilde elimle yüzüne vurdum ve o esnada uyandım..bazı kaynaklarda bunun nöolojik bir rahatsızlık olabileceği söyleniyor.sorum şu bunun sıklığı önemli mi ?yoksa bir kere bile olması doktora gitmemi gerektirir mi?..en son 10 yıl kadar önce de uykuda böyle bir olay olmuştu..

12 Nisan 2022 15:04
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhabalar..stresli dönemlerde rüyalar artar..böyle durumlar stresle tetiklenebilir.REM uykusu davranış bozuklugu durumuna uyuyor. Her gece alınan bir ilaç tedavisi var ancak cok nadiren oluyorsa şu an için gerek yok.Haftada 1-2 olursa ilaç tedavisi başlanabilir. Geçmiş olsun

12 Nisan 2022 18:56
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Yazar toplam 327 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Baş ağrısı Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
beyin mr raporu Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Epilepsi west sendromu Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Miastenia alt ast yüksekliği Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Acil ne olur Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Nazanın Hassanzadeh
Uzm. Dr. Nazanın Hassanzadeh Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Selin Yetkinel
Uzm. Dr. Selin Yetkinel Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Yiğit Can Güldiken
Uzm. Dr. Yiğit Can Güldiken Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Tehran Allahverdiyev
Uzm. Dr. Tehran Allahverdiyev Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Turgay Abay
Uzm. Dr. Turgay Abay Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube