CA
Soru Sahibi
18 Temmuz 2015 17:37

Uyku problemi

Merhabalar. Ben uykulardan hep çığlık atarak uyanıyorum, ve rüyalarım birbirinden farklı rüyalar. Bazen gözüm kapalı olsa da uyanık gibi oluyorum bütün vicudum donmuş gibi elimi filan kımıldatmaya çalışıuorum ama olmuyo bağırarak ayılıyoruç. Bazen haftada 2-3kez bazen ayda bir ama bu durum simirlerimi bozuyor artık. Sebebi nedir sizce? yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Yazdıklarınızdan yaşadığınızın gece korkuları olduğu anlaşılıyor. Gece korkuları bir çeşit uyku bozukluğudur. Genellikle uyku döneminin ilk 1/3 'lük döneminde ortaya çıkan sebepsiz ve yersiz bir korku içinde çığlık atma gibi davranışlarla kendini gösterir. Kan basıncında artış, aşırı terleme, soluk kesilmesi, soluğun hızlanması görülür. Çevredekilerin yardım çabalarına karşı birey son derece tepkisizdir. Bu bozukluk, madde kullanımı, ilaç kullanımı, ya da genel bir tıbbi durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir. Tipik olarak gece korkusu yaşayanlar korkulu bir ifade ile yatakta oturur, çığlıklar atar ve korkuyla uyanırlar. Gece korkusu yaşandıktan sonra hasta hemen uykuya da dalabilir. Uyurgezerlikle polisomnografik anlamda benzerlikleri saptanmıştır. Çocukların % 4'ünde görülen gece korkuları erkek çocuklarda kız çocuklardan daha sık görülür ve genetik yönü bulunmaktadır. Uykuda gece korkularının sık tekrarlaması mutlaka tedavi gerekir. Uyku kalitesini düşüren bu durumu önlemek için stres ve kaygı nedenlerini doğru anlamalıdır. Bu nedenle küçük dozlarda ilaçla birlikte uygulanacak bir psikoterapi oldukça faydalı olabilir. Saygılar

22 Temmuz 2015 13:15