ÖN
Soru Sahibi
27 Ocak 2015 13:42

USG ve MAMOGRAFİ

Merhaba Hocam, Kayınvalidem yaklaşık 6 sene önce göğüs kanseri geçirdi ve göğsü alındı. Kemoterapi tedavisinden sonra, takipleri başladı ve bu zamana kadar herhangi bir nüks yaşanmadı. Bu takipler esnasında aşağıdaki USG ve MAMOGRAFİ sonuçlarında olduğu gibi kütleler tespit edildi. Biyopsi yapılacak; ancak biz endişeliyiz. Buna gerçekten gerek var mı, ne şekilde davranmalıyız, yönlendirmenize ve raporları yorumlamanıza ihtiyacımız var. Şimdiden çok teşekkürler, ilk çekilen MAMOGRAFİ :SOL MAMOGRAFİ Meme lipofibroglandüler yapıdadır. Meme santralinde 15 mm çaplı belirsiz bir dansite izlenmektedir. Olası kitle açısından US önerilir. Meme üst dışta da milimetrik nodülariter dikkati çekmektedir. Malign kuşkulu mikrokalsifikasyon kümesi saptanmadı. Sonrasında çekilen USG: Sağda, nüks ya da rezidü açısından anlamlı lezyon saptanmadı. Sol meme subareolar alan üst komşuluğunda 12 mm çapında yer yer düzensiz konturlu solid lezyon izlenmiştir. Histopatoloji verifikasyon önerilir. Sol memede büyüğü 7 mm çapında olan kistler izlenmektedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu rapora göre sol memed esaptanan kitlenin biopsi yapılması uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle

27 Ocak 2015 15:03