GG
Soru Sahibi
11 Ekim 2021 10:38

Ultrasonda çıkan değerler

Merhaba Hocam, gebeliğimin 19. haftası bitiyor bugün. Pıhtılaşma yatkınlığım ve buna bağlı kalp durması sonucu bir gebelik kaybım var. Birkaç gündür şiddetli kasılmalar yaşadım ve endişelenerek (takiplerimi yapan doktorum başka şehirde olduğu için) bulunduğum yerde devlet hastanesine gittim. Doktor çok ilgilenmedi, açıklama yapmadı, sadece kalp atışının olduğu bir ultrason kağıdı verdi. Doktor bebeğimle ilgili bir açıklama yapmadığı için ultrason kağıdında yazanları internetten araştırmak zorunda kaldım ama pek de bir şey anlamadım. PI:14.74, RI:1.68, S/D:-1.48, HR:150 yazıyor. S/D değerinin negatif olmasına kafam takıldı. Değerleri yorumlarsanız sevinirim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Merhaba geçmiş olsun. Kalp hızı iyi. Bu haftada gelişim haftasıyla uyumlu, su yeterli ve bebek hareketleri iyiyse doppler bakmıyoruz rutinde. Bu ölçümleri yapıldığı damara göre yorumlamak lazım. Keşke yakın olsanız bir de ben baksam diyeceğim, böyle yorumlamak çok doğru değil çünkü. Belki de sehven raporlandı bilemiyorum. Bir sıkıntı olduğunu düşünse zaten doktorunuz bilgilendirirdi, merak etmeyin.Kanama,su gelişi gibi acil durumlar anlatılmıştır size. Öyle bir durum olursa en yakın sağlık kuruluşuna başvurursuz. Sevgiler..

11 Ekim 2021 11:34
GG
Soru Sahibi

Merhaba Hocam, daha önce sorduğum soruyu cevaplayip icimi rahatlatmistiniz, tesekkut ederim. Ilk gebeligim 9. haftada kalp durmasiyla sonuclandi. Ardindan yapilan trombofili paneli sonucum mthfr 677 heterozigot ve mthfr 1298 heterozigot. Tup bebek tedavisiyle gebeligimin 32. haftasindayim. Gebelik başindan beri gunluk birer tane oksapar 4000 ve 100mg coraspin kullanıyorum. Bir ay öncesine kadar takiplerimi yapan doktorum 32. haftada coraspini bırakmanı aksi takdirde bebeğe zararı olacagini, dogumdan bir gun onceye kadar sadece ayni dozda oksapara devam etmemi söyledi. Şimdiki doktorum ise doğumdan 1 hafta öncesine kadar coraspine devam edelim, dogumdan 1 gün önce de oksaparı birakalim dedi. Cevremde pihtilasma problemi olan arkadaslarimdan coraspini 32. haftada, 34. haftada ve dogumdan 1 hafta once birakanlar var. Ister istemez coraspine devam etmemin bebege zarari olup olmadigini ya da 32. haftada birakirsam pihti atip bebegimi kaybedip kaybetmeyecegimi sorguluyorum. Bu konuda beni aydinlstirsaniz cok sevinirim. Artvin'de yaşıyorum, takip için anca Trabzon'a gidebiliyorum. Orda bile perinatolog yok, keşke yakın olsaydık da size gelebilseydik.

5 Ocak 2022 00:28
Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Merhaba Gül Hanım. 36. haftaya kadar aspirini kullanıp kesebilirsiniz. Erken doğum planladığımız hastalarda daha erken kestiğimiz oluyor ama sizin 36. haftaya kadar devam etmenizde sakınca yok. Aspirini 12. haftadan itibaren gönül rahatlığıyla kullanırız, bebeğe bir zararı olmaz merak etmeyin. 36.haftada kesmemizin nedeni aspirinin kan sulandırıcı etkisinin 5-7 gün sürmesi ve buna bağlı doğumda sizle ilgili bir kanama riski olmasın diyedir. Oksaparı da doğumdan bir gün önce kesiyoruz. Gebelikte uzun süre Oksapar kullandığınız için doğum sonrası 6 hafta daha Oksapara devam edeceksiniz. Aspirine zaten doğum sonrası devam etmiyoruz. Geçmiş olsun, hayırlı olsun şimdiden. Sevgiler..

5 Ocak 2022 09:29
Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Yazar toplam 7 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
4D detaylı ultrason Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Celestob igne yan etkileri var mi? Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
kızlık zarı Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Ultrasonda çıkan değerler Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Kistik higroma Op. Dr. Bahar Konuralp Atakul
Perinatoloji - Riskli Gebelikler İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Murat Akbaş
Doç. Dr. Murat Akbaş Perinatoloji - Riskli Gebelikler
Op. Dr. Zeynep Gedik Özköse
Op. Dr. Zeynep Gedik Özköse Perinatoloji - Riskli Gebelikler
Op. Dr. Barış Boza
Op. Dr. Barış Boza Perinatoloji - Riskli Gebelikler
Prof. Dr. Gökhan Yıldırım
Prof. Dr. Gökhan Yıldırım Perinatoloji - Riskli Gebelikler
Doç. Dr. Mert Turgal
Doç. Dr. Mert Turgal Perinatoloji - Riskli Gebelikler
Facebook Twitter Instagram Youtube