AA
Soru Sahibi
7 Mayıs 2015 16:38

Tüp bebek süreci hk.

Merhaba, Erkek infertilitesine bağlı tüp bebek denemeleri uygulamaya başladık. Tese sonucum TESE işleminde sol testis açılmış olup alınan örneklere uygulanan diseksiyon işlemi sonrasında 0,7x106 sperm hücresi gözlemlenmiş olup 0,1 x 106 ileri hareketli sperm bulunmuştur. Gradient sonrası yapılan incelemede 1,2 x 106 sperm hücresi gözlemlenmiş olup 6 vial donduruldu. 1. deneme; 16 yumurta toplanmıştı ve 8 tanesi olgunlaşmıştı. Sonra 2 tanesi 8 hücreli ve 5 hücreli olarak gelişmişti. Onlar transfer edildi gebelik negatif. 2. denemeye başladık 14 yumurta toplandı ve 5 tanesi olgunlaşmış. Şimdi gelişmesini bekliyoruz. Yumurtalar Çarşamba günü toplanmıştı. Bu durumda tahminlerinize ve sperm kalite değerlerine göre kaç tanesi gelişebilir.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Histoloji ve Embriyoloji

Merhaba, Sizin sansınız bana göre normal tup bebek başarısıyla aynı. O nedenle hiç endişe duymayın. Eşiniz genç. İlk seferde tutmaya bilir. ıkıncı kezde tutar. Sperm ejakulat spermınden daha değeli bana göre. O yönden kesinlikle endişe duymamnızı öneririm. Toplanan yumurta sayısına göre olgun yumurta % 50. !4 de 5 burada hatta daha az.. Bana yumurta sayısına göre döllenme oranı düşük geldi. Kusura bakmayın hangi merkezde uygulanıyor. Sevgi ve sağlıkla kalın..

11 Mayıs 2015 10:16
AA
Soru Sahibi

İkinci tğo bebek denemesi de maalesef olumsuz sonuçlanmıştı. Bu durum merkezin yetersizliği ile alakalı yoksa alınan spermler çok mu yetersiz. 3. denemeyi aynı yerde deneme konusunda çok kararsızım. Size daha önce tese sonucunu iletmiştim. İlk gönderdiğim mesaj atmıştım. İkinci denemede 14 yumurta toplandı 5 tanesi olgunlaşmış ve 2 tanesi blastosist seviyesine ulaşmış ve onlar 5. gün transfer edildi. Transfer günü rahim kalınlığı 7.0’di. Sonuç negatif Tüp bebek tedavi seçenekleri yol haritası aynı olup sadece bilgi ve tecrübe farkı ortaya çıkmaktadır. Burada bana toplanan yumurtalarda elde edilen embriyo sayıları çok düşük gibi geliyor. Sizde bu benim sperm kalitesinden kaynaklı olabilir mi? Sperm değerleri düşük olmasına rağmen daha çok başarılı bir embriyo elde edilir mi? Ayrıca taze sperm ile dondurulmuş sperm arasında fark var mıdır? Deneme sonrası yapılan muayenede 6.1 çıktı. 3 deneme öncesi genetik test ve histeroskopi yapılması gerekirse embriyoları dondurup sonra transfer edeceğini belirtmişti. Sizin görüşünüz nedir

22 Ekim 2015 17:19
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Histoloji ve Embriyoloji

Tese spermi yada ejakulat spermi arasında ve sizin sonucunuzdada bana göre .olumsuz bir taraf yok. Embryo gelişmiş ve hatta 5. güne kadar gitmiş. Endometriyum kalınlığıda çok iyi. Ben taze hücrelerle yanidondurulmamış sperm ve embriyo ile çaılışmayı tercih ederim..Dondurma işlemi embryoya stress verebilir. perm hücresi daha dayanıklıdır. Bu nedenle dondurlmuşla taze sperm arasında fark yoktur. Bazı örneklerde spermler dondurup çözüldükten sonra hareketsiz hale geçebiliyor. izin durum tam olarak nasıldı bşlemiyorum. genede embryo gelişimi çok iyi. Transfer nasıl oldu tabii buda çok çok önemli. Gene karar sizin.. 2 deneme sonrası genetik tesst bana gçre gereksiz. 3. denemeden sonra uygulanması daha doöru olur. Spermin etkisi % 10 dur. Tee yada ejakulat çok farklı değildir. Yeterki sperm olsun. Bulunduktan sonra eşinizin yaşı ve yumurta kalitesi ile değerlendirmek daha doğru olur. Bol şans diliyorum.

22 Ekim 2015 19:00
AA
Soru Sahibi

Merhaba Hocam, Ben bir daha tüp bebek denedik. Bu seferi embriyo havuzu oluşturarak tedavimi sürdürüldü. 23 Eylül 4. gün olarak 3 embriyo transferi yapıldı. 2 si iyi kalitede denmişti. 12. gün kan tahlilini sağlık ocağına verdik ve onlarda laboratuvara göndererek ertesi gün alırsınız demişlerdi. Ancak ertesi gün laboratuvarda sorun olduğu için tahliller çıkmadı denildi. Bizde başka hastaneye gidere 13. gün tahlili verdik ve sonuç 9.2 idi. 9.2 değeri gebelik için yeterli mi? Bugün ise 12. günde verilen tahlil sonucunu aldık ve sonuç 0,1 altında çıkmış İkisinin arasında çok tutarsızlık var. Doktorumuz pazartesi tekrar tahlil istedi ve adet gecikmesi 2 gün oldu Sizin düşünceleriniz nedir.

7 Ekim 2016 16:44
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Histoloji ve Embriyoloji

Cok uzgunum. Saglikli vecolumlu bir test sonucu degil. Taze spermle denemwnizi oneririm. Sevgi ve saglikla kalin.

7 Ekim 2016 22:44
AA
Soru Sahibi

Sonuç negatif mi hocam

8 Ekim 2016 14:49
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Histoloji ve Embriyoloji

Maalesef. Tekrar kan verin istersenuz. Gebelik 50 ve uzeri olmasi gerekirdi.

9 Ekim 2016 08:28
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege Histoloji ve Embriyoloji

Yazar toplam 865 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Yumurta olgunlaşmaması Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Tranfer sonucu Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
İnferbilite Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
İnferbilite Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Ege
Histoloji ve Embriyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Tutku Melis Aygün Histoloji ve Embriyoloji
Dr. İnci Yetim Histoloji ve Embriyoloji
Uzm. Dr. Arcan İri Histoloji ve Embriyoloji
Prof. Dr. Mehmet Cıncık Histoloji ve Embriyoloji
Dr. Ahmet Pazar Histoloji ve Embriyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube