mA
Soru Sahibi
18 Ekim 2021 20:25

Tüm batın ultrason yoğun gaz, sık idrar, idrarda sızı,

Hocam merhaba, annemde yapılan tüm batın ultrasonda midede aşırı gaz ve 1.derece karaciğer yağlanması çıktı. Ek olarak kum döküyor. Benim sorunum şu: Iki günde bir idrarda yanmaya eşlik eden mide ağrısı, ayakta ağrı oluyor. Mide bulantısı ayrıca. İdrarda yanma genel olarak gün içinde üşüyünce veya tansiyon 15e falan fırlarsa başlıyor. tahlili normal, kan tahlili normal, idrar kültürü temiz. Tüm batın ultrasonda karaciğer yağlanması, Bilateral böbrek kalikseal sistemde milimetrik boyutlu kristaloid ekojeniteler var. Saatte 1 idrara çıkıyor. saat başı idrara çıkma sebebi tansiyon ilaci olabilir mi? Kullandığı ilaç tansifa.Idrar tahlili ve idrar kültürü temiz dedi doktor. Bol su içiyor. Tam idrar tahlilinde sürekli 2 3 lökosit çıkıyor. Antibiyotik kullanıyor geçiyor bitince tekrar başlıyor. Antibiyotik de ishal yapıyor. Ürispas ve krem kullanıyor. İyi geldi idrarda yanma geçti fakat bu sefer de üşüyünce tekrar başlıyor. Üşütme olunca sızlama oluyor genelde hocam. Mesela tansiyon 15 16ya fırlarsa üşüme ve idrarda sizlama başliyor ve 10 dkda bir idrara cikiyor. Yazın bile kat kat giyer tansiyon firlarsa. Sebebi nedir? Hangi bölüme başvurmak gerekir?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Annenizde aşırı aktif mesane sorunu olabilir ona yönelik tedavi gerekir sorun enfeksiyon değil

19 Ekim 2021 07:55
mA
Soru Sahibi

Teşekkür ederim Hocam, uzun yazı için vaktinizi aldım Özür dilerim. Umarim sıkılmadan okursunuz. 56 yasinda annem tüm batın ultrason yaptırmıştı. Yumurtalık kanseri için yapılan ultrason farklı mı? Çünkü tüm batın ultrasonda Yumurtalık ve Rahim/mesane sistemi ile ilgili yazılar da vardı ve olumsuz bir şey çıkmadı. Yumurtalik için ayrı ultrasona gerek var mi? idrarda yanmaya eşlik eden mide ağrısı, mide bulantısı, sık idrar,halsizlik ayaklarda agri Yumurtalık kanseri belirtisi olabilir mi? kanseri tüm batin ultrasonda, tam kan sayımı, tam idrar tahlili ve idrar kültüründe belirti verir miydi? Çünkü bunlar temiz. Urispas günde 1 tane içiyor. Üşümezse ya da tansiyon firlamazsa idrarda yanma olmuyor. İdrarda yapmanın bu kadar tekrarlanması ve saatte 1 idrara çıkması Yumurtalık kanserini düşündürdü.3 sene önce crp 6.5 çıktı. 3 4 ay önce crp 6 çıktı ( belini incitmisti ve yürüyemiyordu idrarda yanma için antibiyotik kullanıyordu)

19 Ekim 2021 20:43

Bazı jinekologlar kendileri vajinal usg yapıyor bu daha ayrıntılı ama tüm usg de bu bilgiler yer alıyorsa yapan hekim o bilgileri de vermiştir bir sorun olsaydı yumurtalıkta onu belirtirdi

20 Ekim 2021 08:03
Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert
Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert Üroloji

Yazar toplam 7654 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Varikosel teşhisi Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert
Testis torsiyonu Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert
Testis torsiyonu sonrası Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert
Akdeniz atesi Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert
Dansite Değeri Prof. Dr. Mehmet Şevki Sert
Facebook Twitter Instagram Youtube