DM
Soru Sahibi
24 Kasım 2023 13:29

TÜM BATIN MR SONUCU

HOCAM CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER TÜM BATIN MR ÇEKTİRDİM ( Safra kesesi hafif yoğun içeriklidir.) BU NE DEMEK HOCAM RAPORUMDA ŞU ŞEKİLDE Karaciğer boyutu hafif artmıştır. CC çapı 162 mm ölçülmüştür. Parankim sinyal intenistesi hepatosteatozla uyumlu out off phase sekansta baskılanma göstermiştir. Kistik ya da solid yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. Safra kesesi hafif yoğun içeriklidir. Safra yolları normal kalibrasyondadır. Pankreas boyutları normal sınırlarda, konturları düzenlidir. Parankimal sinyal dağılımı homojen ve normaldir, kistik ya da solid yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. Peripankreatik yağlı planlar açıktır. Dalak normal büyüklüktedir, parankimal sinyal dağılımı homojen ve normaldir; kistik ya da solid yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. Bilateral sürrenal bezler normal boyutlarda olup, konturları düzenlidir, patolojik sinyal kaydı izlenmemiştir. Her iki böbrek normal lokalizasyonda ve normal boyutlarda izlenmekte olup, kortikomedüller sinyal dağılımı homojen ve normaldir. Renal sinüs ve perirenal yağlı planlar açıktır. Bilateral pelvikalisiyel sistem ve üreterler normal anatomik özellikleri ile izlenmektedir. Sol renal ven retroaortik seyirlidir. Periportal, paraaortik, retrokaval patolojik boyutlarda lenf düğümü saptanmamıştır. Mesane konturları, duvar kalınlığı normal olup, lümen içi patoloji saptanmamıştır. Prostat ve seminal veziküller normal olarak izlendi. Karın içinde mezenterik yağlı planlar normaldir; intraabdominal kompartmanlarda serbest sıvı izlenmemiştir. SONUÇ: *Hafif hepatomegali, hepatosteatoz. *Safra kesesi yoğun içerikli. *Retroaortik seyirli sol renal ven. Saygılarımla,

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Yasin Baki Baydaş
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, geçmiş olsun. Mr sonucunuzda karaciğerde biraz yağlanma ve büyüme mevcut. Safra kesesinde yoğun içerik yani çamurlaşma mevcut. Diyete dikkat etmemizde fayda var. Kilo var ise kilo vermenizi tavsiye ediyorum. Egzersiz yapmanızda da fayda var. Belirli aralıklar ile ultrason takibi yapılmasında fayda var. Renal ven anatomik bir varyasyon olarak aortun arkasında izlenmiş. Size sıkıntı oluşturacak bir durum değil. Geçmiş olsun.

24 Kasım 2023 13:41
DM
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam Çok sağolun Safra kesesi içinmi karaciger içinmi ultrason takibi yapmalıyım

24 Kasım 2023 13:46
Uzm. Dr. Yasin Baki Baydaş
Dahiliye - İç Hastalıkları

İkisi için de 👍

24 Kasım 2023 13:53