AZ
Soru Sahibi
11 Şubat 2021 14:45

Tonsillit ve ürtiker

Merhaba hocam, okuduğuma göre tonsillit ile ürtiker bağlantılı olabilir deniyor. Ben 27 yaşındayım, 3 sene önce sadece bir sene içerisinde 6-7 kez yüksek ateşle beraber boğaz enfeksiyonu geçirdim, o dönem hayatımda ilk defa ürtiker benzeri çok kaşıntılı ilk başta görünmez sonra kırmızı benekli cilt sorunu yaşadım 10 gün kadar sürdü bu. Hiç boğaz sürüntüsü aldırmadım o dönem gidip ama sonra gittiğim doktorum doktorum kriptik tonsilit olabilir dedi, ben 1 sene sonra nolur nolmaz tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de test yaptırdım hepsi temiz çıktı. Hocam ürtiker gibi cilt sorunları kriptik tonsillit nedeniyle olup sonra kendiliğinden geçebilir mi böyle? Aklıma çok takılıyor korkuyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Haluk Yavuz
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Sadece çocuklarda ürtiker gibi allerjik sorunları olanlarda tonsil büyümesi olabilir. Sık tonsillit olma durumu ise allerjik değil, enfeksiyon kaynaklıdır. Geçmiş olsun

11 Şubat 2021 14:57