SD
Soru Sahibi
27 Nisan 2012 01:31

tiroid

merhaba ben tiroid usg yaptırmıstım noüllerim vardı ve busene kontrol yine yaptırdım istmus 4mm sağ lob *** *** ** mm sol lob *** *** ** tiroid parankimi heterojen eko yapısındadır tiroid bezi mikronoduler paterndedir en büyügü sag lobda 21.9mm olan cok sayıda hipoekoik alan izlenmektedir psodonodul? hasimato? nodul? bana biyopsi önerdiler veya toptan almayı..gecen seneye göre hızlı büyümüş..ne kadar korkmalıyım..?ne yapmalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İhsan Oruk
Genel Cerrahi

tiroid nodülleriniz büyümüş ve 2 cm in üstüne çıkmış. Yapısı itibariyle ne olursa olsun nodül çapı 2 cm ve üzerine çıkmışsa ameliyat olmanız gereklidir. Tabi yinede sintigrafi yapılması ameliyat öncesi uygun olacaktır. her nodül kanser demek değildir. Sintigrafide soğuk ise kanser olma ihtimali biraz daha artar. Tabi yapılacak ameliyat yöntemi değişmez. total tiroidektomi yapıacaktır. saygılarımla

27 Nisan 2012 10:06