AE
Soru Sahibi
2 Temmuz 2021 14:53

TİROİD US (NODÜLLER)

Hocalarım merhaba, Şahsıma yapılan TİROİD US incelemesinde; Sağ lob boyutları 13x16 mm, sol lob boyutları 10x13 mm, isthmus kalınlığı 2.5 mm'dir. Tiroid gland her iki lob boyutları normaldir. Her iki lobu ve isthmusun konturu tabiidir. Her iki tiroid lobu parankim ekosu normaldir. Sağ lob orta zonda 13x14 mm boyutunda tiroid parankimine göre hafif hiperekojen heterojen görünümde mikrokalsifikasyon içeren, periferinde ince hipoekoik halolun bulunduğu solid nodül izlenmiştir. Sol tiroid gland orta zon lokalizasyonda 8x9 mm boyutunda hipoekoik yer yer düzensiz sınırlı mikrokalsifikasyon içeren solid nodül izlendi. Tarif edilen nodüller vaskülarizasyon periferinden santrale doğrudur. Serbest T4: 17.00 pmol/L Serbest T3: 4.77 pmol/L TSH: 4.190 mlU/L Yorumlarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Erdal Kan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Nodülün karakteri (iyi-kötü huylu) olduğunu tespit etmek için biyopsi gerekmektedir. Sadece US bulguları ile nodülün karakteri hakkında yorum yapılamaz. Bir Endokrinoloji Uzmanı ile görüşmeniz uygun olur.

2 Temmuz 2021 22:52